سوالات پر کاربرد - آموزشگاه ملل

سوالات متداول

در این قسمت برخی از سوالات پر تکرار در مورد مؤسسه و آموزشگاه ملل و همچنین دپارتمان‌ها و موضوعات کلی در مورد نحوه برگزاری، شرایط و قوانین دوره‌ها و همچنین مدارک و گواهینامه‌ها برای راحتی و سرعت در پاسخگویی ارائه می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم همه این سوال و جواب‌ها را مطالعه فرمائید. ممکن است سوالی در حال حاضر برای شما مهم نباشد اما در طول فرایند ثبت‌نام، آموزش، آزمون و یا دریافت گواهینامه برای شما سوال شود. البته وجود این بخش، به این مفهوم نیست که سایر روش‌های پشتیبانی در دستور کار قرار نمی‌گیرد

  1. شما همچنین می‌توانید مستقیما با پشتیبانی تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید.
  2. شما همچنین می‌توانید با ارسال ایمیل از خدمات پشتیبانی استفاده کنید.
  3. شما همچنین می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی ما نیز سوالات خود را بپرسید.

و قطعا همکاران ما با صبر و شکیبایی توضیحات کامل و واضح درباره ابهام شما خواهند داد.

بخش‌بندی سوالات

        اطلاعات عمومی

آیا آموزشگاه ملل یک آموزشگاه رسمی است و آیا دارای ساختمان فیزیکی می‌باشد؟

بله آموزشگاه ملل یک آموزشگاه رسمی با مجوز سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به آدرس ذکر شده در زیر می‌باشد، که با بیش از دو هزار متر مربع فضای آموزشی و بیش از ۲۰ کلاس درسی و ۱۰ کارگاه در حال خدمات رسانی می‌باشد.

آیا مدارک صادر شده از آموزشگاه اعتبار دارد؟

بله، با توجه به این که برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه دارای مجوز رسمی است و دوره مطابق واحد تعریف شده سازمان ارائه می‌شود. و ساختار ارزشیابی کاملاً رعایت می‌شود. مدرک معتبر و رسمی برای هنرجو در پایان دوره صادر خواهد شد.

آموزشگاه دارای چند دپارتمان و بخش می‌باشد؟

آموزشگاه ملل دارای ۵ دپارتمان فناوری اطلاعات، زبان‌های خارجی، توریسم و گردشگری، صنایع چوب و پوشاک می‌باشد که دپارتمان زبان‌های خارجی نیز خود از سه بخش زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی تشکیل شده است.

آیا دوره‌های برگزار شده در آموزشگاه فقط به صورت تئوری می‌باشند؟

خیر، با توجه به سر فصل‌های هر دوره و تعداد ساعت تعریف شده برای آن هر دوره به صورت تئوری و عملی، توامان ارائه می‌شود.

آیا در آموزشگاه ملل از اساتید مجرب استفاده می‌شود؟

بله برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای که بایستی تنها از اساتید دارای کارت صلاحیت تدریس دروس که توسط سازمان و با آزمون و بررسی‌های زیاد صادر می‌شود، تدریس گردند.

برای دوره‌های زبان‌های خارجی نیز تمامی اساتید دارای مدرک TTC (Teachers’ Training Course) هستند جذب شده و آموزشگاه‌ها همگی براساس آخرین متدهای آموزشی جهان هستند.

تمامی مدرسین در تمامی دروس نیز بایستی از فیلتر صلاحیت علمی، فنی، تجربی و اخلاقی آموزشگاه عبور کرده و در مصاحبه ورودی نیز موفق باشند. در تمام طول دوره تدریس و پس از دریافت نتایج دانشجویان نیز مسئول آموزش (supervisor) بر صحت روند کار نظارت خواهد داشت. تا مطایق مأموریت و سیاست‌های آموزشگاه و موسسه ملل باشد.

روش‌های جذب استاتید در آموزشگاه ملل چیست؟

تمامی اساتید ابتدا مدارک مورد نظر به همراه فرم متقاضیان تدریس را به آموزشگاه تحویل داده تا بررسی‌های اولیه انجام شده و در صورت موافقت اولیه، جلسه مصاحبه حضوری انجام شود. سپس توسط مدیر هر دپارتمان امتحان کتبی و عملی نیز از مدرس گرفته شده و سپس در صورت عبور از تمام موارد بالا ابتدا به صورت آزمایشی در یک دوره شرکت کرده و سپس برای تدریس دائمی فعال خواهند گردید.

آیا همه دوره‌ها به صورت عمومی برگزار می‌شوند؟

برای دوره‌های رسمی فنی و حرفه‌ای بله، ولی برای دوره‌های زبان و یا دوره‌های تخصصی و خاص در تمام دپارتمان‌های فناوری اطلاعات، صنایع پوشاک و چوب دوره‌های خصوصی نیز برگزار می‌شوند.

آیا تضمینی وجود دارد تا دانشجو در امتحان پایان‌دوره و یا آزمون مهارت فنی و حرفه‌ای نمره قبولی را کسب کند؟

خیر، مؤسسه ملل تمام تلاش خود را می‌کند تا آموزشی با بالاترین کیفیت را ارائه دهد. و حتی ممکن است استاد در طول دوره آزمون میان‌ترم نیز برگزار کند. اما هیچ کدام از این موارد تضمینی را ایجاد نمی‌کند. و کسب نمره قبولی بستگی به فعالیت دانشجو دارد.

اگر نمره لازم برای قبولی در امتحان پایان‌ترم یک دوره را کسب نکنیم، باید چه کار کنیم؟

در صورتی که دانشجو نتواند در آزمون پایان‌ترم که می‌تواند به صورت تئوری، عملی و یا ترکیبی از هر دو باشد، حداقل نمره قبولی را کسب کند. براساس صلاح‌دید استاد آن دوره ممکن است بتواند یک‌بار دیگر در آزمون دوره بعد شرکت کند. در غیر این صورت بایستی دوباره در کل دوره‌ی بعد دوباره شرکت کند.

سوالات مرتبط با ثبت‌نام، پیش‌نیاز و پرداخت دروس

انواع روش‌های ثبت‌نام در دوره‌های آموزشگاه ملل چیست؟

به دو طریق می‌توان در دوره‌های آموزشگاه ثبت‌نام کرد:

ثبت‌نام اینترنتی:

درگاه پرداخت اینترنتی: از داخل سایت آموزشگاه، صفحه هر دپارتمان، دوره مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس وارد درگاه بانکی شده و پرداخت خود را انجام‌ داده و فرایند ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

شماره حساب: پرداخت خود را از طریق یکی از بانک‌های کشور انجام داده و پس از آن با بخش پشتیبانی و یا دپارتمان تماس گرفته و تصویر فیش واریزی و شماره پیگیری را در اختیار همکاران ما قرار دهید. تا فرایند ثبت‌نام شما را تکمیل کنند.

ثبت‌نام حضوری:

با مراجعه حضوری به آموزشگاه بخش ثبت‌نام‌ها، فرایند ارائه مدارک و پرداخت خود را تا مرحله تکمیل ثبت‌نام انجام دهید.

آیا مدارک صادر شده از آموزشگاه اعتبار دارد؟

بله، با توجه به این که برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه دارای مجوز رسمی است و دوره مطابق واحد تعریف شده سازمان ارائه می‌شود و ساختار ارزشیابی کاملاً رعایت می‌شود، مدرک معتبر و رسمی برای هنرجو در پایان دوره صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام چیست؟

برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای و همچنین صدور گواهینامه پایان‌دوره، کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه دو قطعه عکس برای الصاق به گواهینامه الزامی است. به جز موارد بالا ممکن است هر دوره بنا بر ویژگی‌های خاص خود مدارک دیگری را نیز نیاز داشته باشد.

برای دوره‌های بین‌المللی که نیاز به احراز هویت دارند و یا بخشی از دوره به صورت حضوری در کشور مقصد خواهد بود. به پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه تاریخ اعتبار و رزومه‌کاری با ریز جزئیات نیاز است.

برای دوره‌های داخلی آموزشگاه نیز تنها پر کردن فرم مشخصات دانشجو و در صورت صدور گواهینامه پایان‌دوره داخلی کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه عکس کفایت می‌کند.

آیا ثبت‌نام در تمامی دوره‌ها بدون توجه به پیش‌نیاز ذکر شده در هر دوره امکان‌پذیر است؟

برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای که پیش‌نیاز تعریف شده و استاندارد برای آنها وجود دارد این مورد امکان پذیر نیست، چرا که بایستی هر گواهینامه برای ثبت‌نام در دوره بعدی که نیاز به پیش‌نیاز دارد ارائه شود، ولی برای دوره‌های دپارتمان زبان‌های خارجه، دانشجو با استفاده از نمره اکتسابی در آزمون تعیین سطح به یکی از سطوح زبان متناسب با خود هدایت خواهد شد.

نحوه پرداخت‌ها به چه صورت می‌باشد؟

در اغلب موارد برای تک دوره‌های کوتاه، پرداخت‌ها نقدی است. خواه این دوره از دوره‌های فنی و حرفه‌ای و یا زبان باشند. اما برای مجموعه دوره‌هایی که به یک دیپلم مهارتی ختم می‌شوند و یا دوره‌های آمادگی آزمون‌های IELTS، TOFFEL، DELFI و .. به همراه دوره‌های تربیت مدرس با توجه به طول دوره، پرداخت‌ها می‌تواند در طول دوره انجام شود.

آیا برای دوره‌ها تخفیفی نیز وجود دارد؟

معمولاً قیمت‌های مشخص شده برای دوره‌ها به نسبت کیفیت و قیمت مناسب و در مقایسه با رقبا بسیار مناسب است. اما با این وجود در مناسبت‌های خاص و روزهای ویژه‌ای از سال تخفیف‌هایی ارائه خواهند شد و همچنین برای کسانی که به صورت گروهی در دوره‌ای ثبت‌نام می‌کنند نیز خدمات تخفیفی ارائه می‌شود.

سوالات با گواهینامه‌ها و مدارک

آیا گواهینامه‌های فنی و حرفه‌ای همان مهارت دیپلم است ؟

سازمان فنی و حرفه‌ای کشور دو نوع مدرک برای هنرجویان ارائه می‌کند که عبارتند از: گواهینامه پایان‌دوره، گواهینامه مهارت

الف) گواهینامه پایان‌دوره یا گواهینامه نوع الف: به معنای گذراندن دوره آموزشی با کسب نمره مطلوب در پایان دوره آموزشی در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای است که این نمره به تایید سازمان فنی و حرفه‌ای نیز رسیده است و مدرک معتبر و قابل ارائه و ترجمه نیز می‌باشد.

ب) کارت مهارت: این مدرک در واقع نوعی دیپلم می‌باشد. که فرد به صورت حضوری به سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه می‌کند و برای آزمون‌هایی که به صورت دوره‌ای برگزار می‌شوند ثبت‌نام کرده و در صورت قبولی در آن، دیپلم یا همان کارت مهارت را دریافت می‌کند، که این کارت در واقع گواهینامه نوع الف خواهد بود.

آیا با گواهینامه‌ای که توسط آموزشگاه ملل در پایان دوره صادر می‌شود می‌توانم در آزمون مهارت فنی و حرفه‌ای ثبت‌نام کنم؟

بله می‌توانید، گواهینامه‌ی صادر شده  را در زمان ثبت‌نام برای آزمون کارت مهارت ارائه دهید اما الزامی نمی‌باشد.

آیا کارت مهارت از گواهینامه پایان‌دوره معتبرتر است یا کم ارزش‌تر؟

خیر، هیچ کدام، در واقع کارت مهارت تنها توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور صادر می‌شود و بیشتر برای کسانی است که یک مهارت را به صورت تجربی در طی سالیانی کسب کرده و هم‌اکنون قصد دارند با حضور در آن آزمون، مدرک معتبر برای آن مهارت خود بدست آورند.

آیا ثبت‌نام در تمامی دوره‌ها بدون توجه به پیش‌نیاز ذکر شده در هر دوره امکان‌پذیر است؟

برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای که پیش‌نیاز تعریف شده و استاندارد وجود دارد، خیر. چرا که بایستی هر گواهینامه برای ثبت‌نام در دوره بعدی که نیاز به پیش‌نیاز دارد ارائه شود، ولی برای دوره‌های دپارتمان زبان‌های خارجه، دانشجو با استفاده از نمره اکتسابی در آزمون تعیین سطح به یکی از سطوح زبان متناسب با خود هدایت خواهد شد.

نحوه پرداخت‌ها به چه صورت می‌باشد؟

در اغلب موارد برای تک‌دوره‌های کوتاه پرداخت‌ها نقدی است. خواه این دوره از دوره‌های فنی و حرفه‌ای و یا زبان باشند. اما برای مجموعه دوره‌هایی که به یک دیپلم مهارتی ختم می‌شوند و یا دوره‌های آمادگی آزمون‌های IELTS، TOFFEL، DELFI و .. به همراه دوره‌های تربیت مدرس با توجه به طول دوره، پرداخت‌ها می‌تواند در طول دوره انجام شود.

آیا برای دوره‌ها تخفیفی نیز وجود دارد؟

معمولاً قیمت‌های مشخص شده برای دوره‌ها به نسبت کیفیت و قیمت مناسب و در مقایسه با رقبا بسیار مناسب است، اما با این وجود در مناسبت‌های خاص و روزهای ویژه‌ای از سال تخفیف‌هایی ارائه خواهند شد و همچنین برای کسانی که به صورت گروهی در دوره‌ای ثبت‌نام می‌کنند نیز خدمات تخفیفی ارائه می‌شود.

آیا در گواهینامه کد و نام دوره نیز لحاظ می‌شود؟

بله در گواهینامه مشخصات هنرجو، نام و کد دوره، تعداد ساعات و نمره‌ی پایانی به انضمام مهر و امضاء رسمی و معتبر ارائه می‌گردد.

آیا می‌توانم از شهرهای دیگر در دوره‌های شما شرکت کنم ؟

برای دوره‌های مجازی و ترکیبی که اصلا نیازی به حضور فیزیکی شما ندارد و یا برای یک یا دو جلسه که آن جلسات نیز می‌توانند آموزش و یا امتحان پایان‌دوره باشند؛ دقیقاً هدف از برگزاری همین بوده است. حتی کارمندان و زنان دارای فرزند نیز که نمی‌توانند ساعات خاصی به صورت حضوری در کلاس باشند. دوره‌های مجازی و ترکیبی مناسب‌ترین گزینه پیشنهادی خواهد بود.

برای دوره‌های حضوری با توجه به الزام حضور شما پیشنهاد می‌شود که دوره‌های فشرده و یا کوتاه‌تر را انتخاب نمایید.

چگونه می‌توانم درباره مدارک ارائه شده توسط آموزشگاه ملل استعلام صحت و درستی را داشته باشم؟

در سایت آموزشگاه ملل در بخش استعلام مدارک شما می‌توانید با وارد کردن مشخصات هنرجو، گواهینامه پایان‌دوره و همچنین نمره‌ی پایانی هنرجو را به صورت آنلاین مشاهده کنید. ولی برای استعلام گواهینامه دوره‌های فنی و حرفه‌ای از خود سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، تاکنون سامانه‌ی اینترنتی تعریف و ساخته نشده است و تمامی استعلام‌ها به صورت حضوری می‌باشد.

آیا گواهینامه‌های صادر شده در استان‌ها و شهرهای دیگر نیز قابل استناد هستند؟

بله گواهینامه‌های سازمان فنی و حرفه‌ای به صورت سراسری و کشوری صادر می‌شوند و قابل ارائه برای تمام سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی و همچنین قابل ترجمه در تمامی استان‌ها و شهرهاست.

آیا دروس ارائه شده با کدهای فنی و حرفه‌ای مطابقت دارد؟

دقیقاً در داخل توضیحات و صفحه مرتبط با هر درس می‌توانید مطابقت آن با یکی از کد-درس‌های سازمان فنی و حرفه‌ای را مشاهده کنید.

آیا گواهینامه‌های صادر شده قابلیت ترجمه نیز دارند؟

بله، گواهینامه‌ها کاملا رسمی و توسط سازمان فنی و حرفه‌ای صادر شده و قابلیت ترجمه را نیز دارند.

از زمان ثبت اطلاعات هنرجو تا صدور گواهینامه چقدر زمان می‌برد؟

زمان مشخصی برای آن نمی‌توان تعیین کرد اما براساس تعداد روز کار و حجم تقاضاها بین ۲ تا ۱ ماه ممکن است طول بکشد.

آیا آموزش مجازی برای تمامی رشته وجود دارد؟

برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای تنها در برخی از رشته‌ها مجوز برگزاری مجازی داده شده است که در این رشته‌ها، آموزشگاه ملل به صورت هم حضوری و هم مجازی دوره‌ها را برگزار می‌کند.

آیا مدت زمان دوره که در داخل گواهینامه ثبت می‌شود، قابل ارتقاء است؟

خیر، تعداد ساعات برای هر درس توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور تعیین می‌شود و قابلیت کاهش یا افزایش ندارد.

آیا اگر بر مباحث یک درس تسلط کافی داشته باشم می‌توانم فقط در امتحان آن کلاس شرکت کنم و در کلاس‌ها شرکت نداشته باشم؟

طبق نظر سازمان فنی و حرفه‌ای کشور این امکان فقط و فقط برای تعداد محدودی از دروس و دوره‌ها مقدور است. لطفاً برای آگاهی از این دوره‌ها با آموزشگاه مکاتبه یا تماس داشته باشید.

سوالات مرتبط با بخش دوره‌های بین‌الملل

آیا گواهینامه‌های فنی و حرفه‌ای همان مهارت دیپلم است؟

سازمان فنی و حرفه‌ای کشور دو نوع مدرک برای هنرجویان ارائه می‌کند. که عبارتند از: گواهینامه پایان‌دوره، گواهینامه مهارت

الف) گواهینامه پایان‌دوره یا گواهینامه نوع الف: به معنای گذراندن دوره آموزشی با کسب نمره مطلوب در پایان دوره آموزشی در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای است که این نمره به تایید سازمان فنی و حرفه‌ای نیز رسیده است. و مدرک معتبر و قابل ارائه و ترجمه نیز می‌باشد.

ب) کارت مهارت: این مدرک در واقع نوعی دیپلم می‌باشد. که فرد به صورت حضوری به سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه می‌کند و برای آزمون‌هایی که به صورت دوره‌ای برگزار می‌شوند ثبت‌نام کرده و در صورت قبولی در آن، دیپلم یا همان کارت مهارت را دریافت می‌کند. که این کارت در واقع گواهینامه نوع الف خواهد بود.

آیا گواهینامه‌های بین‌المللی صادر شده برای دیگر کشورها یا کمپانی‌ها و یا برای ارائه در داخل رزومه‌کاری (CV) نیز قابل استناد هستند؟

برای گواهینامه‌های بین‌الملل مدارک (Certificates) دقیقاً به منظور ارائه در کمپانی‌های بین‌المللی و اثبات توانمندی‌های فردی در داخل رزومه طراحی و ایجاد شده‌اند. برای هر گواهینامه بین‌المللی لینک و نحوه استعلام آنلاین آن نیز ارائه می‌شود تا در داخل شبکه‌های اجتماعی کاری مانند لینکداین (LinkedIn) و همچنین در داخل رزومه قرار بدهید که می‌تواند در داخل سفارت‌خانه‌ها برای اموری مانند مهاجرت کاری نیز ارائه گردد.

در صورتی که یک دوره بین‌المللی دارای بخش حضوری باشد، چه خدماتی را به شما ارائه می کنیم؟

تنها برخی از دوره‌های بین‌الملل دارای دوره حضوری و یا کارآموزی هستند، که برای این دوره‌ها به علت اینکه درخواست ویزای متقاضی باید به استناد دوره صادر شود، ویزای متقاضی از طریق آموزشگاه دریافت می‌شود و دیگر مسائل از قبیل بلیط هواپیما، عوارض خروج از کشور، هزینه‌های خود ویزا، اقامت، خوراک، حمل و نقل و … همگی برعهده دانشجو می‌باشد. البته همکاران ما در زمینه کاهش دادن این هزینه‌ها، به شما مشاوره‌های خوبی ارائه خواهند داد. از قبیل پیشنهاد بهترین پانسیون‌های دانشجویی نزدیک به محل ادامه تحصیل یا کارآموزی، مناسب‌ترین خط پروازی و … . اما مسئولیت‌ها و هزینه‌ها تماماً بر عهده متقاضی است.

آیا در دوره‌های قبلی، دانشجویی بوده است که در شرکت یا مؤسسه‌ای که ادامه تحصیل یا دوره کارآموزی را طی کرده، بتواند پیشنهادات کاری دریافت کند؟

بله، برخی از متقاضیان به هدف داشتن یک تجربه بی‌نظیر کوتاه مدت تحصیلی – کاری برای سنجش توانمندی خود برای اقدامات بعدی مهاجرتی یا تحصیلی خود در این دوره‌ها شرکت می‌کنند و در بین این دوستان افرادی بودند که توانسته‌اند، خود را توانمند و مفید ارائه دهند و کسانی هم بودند که علاقه ادامه ارتباط با محیط را نداشته و در پایان دوره به مدرک بسنده کرده‌اند.