Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser
آزمون OET پزشکان

آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان

برای مهاجرت پزشکان در سال 2024 قابل قبول است ؟

یکی از مشاغل بسیار مهمی که هرساله بسیاری از طریق آن به کشورهایی همچون استرالیا، انگلستان،؛ نیوزیلند و… مهاجرت می کنند پزشکان هستند. یکی از اصلی ترین دغدغه های یک فرد مهاجر زبان کشور مقصد می باشد که در این جا ما در مورد زبان انگلیسی سخن می گوییم چرا که در حال حاضر اکثر کشورهای مهم در زمینه مهاجرت انگلیسی زبان هستند مانند کانادا، استرالیا،آمریکا و … و معمولا مهاجران ایرانی کشورهای انگلیسی زبان را بیشتر ترجیح می دهند چرا که با این زبان غریبه نیستند و در دوران تحصیل خود این زبان را تا حدودی آموخته اند ولی برای رسیدن به یک سطح معقول نیاز به تمرین و مطالعه بیشتر دارند.

آزمون زبان پزشکان
آزمون OET برای دانشجویان پزشکی

مسلما شما برای مهاجرت به استرالیا و یا هر کشور انگلیسی زبانی نیاز دارید تا علاوه بر داشتن دانش لازم و کافی در زمینه زبان انگلیسی مدرکی را نیز برای اثبات آن داشته باشید از این رو بسیاری از متقاضیان به دنبال آزمون آیلتس و یا تافل و یا دیگر آزمون ها می باشند بسیاری که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند به سمت آزمون PTE می روند چرا که از سطح پایین تری برخوردار است ولی در این بین پزشکانی که قصد مهاجرت به استرالیا و یا انگلیس و نیوزیلند را دارند به سراغ آزمون تخصصی زبان OET می روند.

آزمون زبان OET چیست ؟

آزمون زبان OET یک آزمون تخصصی زبان انگلیسی برای پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی است. آزمون OET مخفف Occupational English Test می باشد که توانایی زبانی افراد را از نظر حرفه ای و تخصصی در این زمینه می سنجد. آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان که توسط مرکز آزمون های بین المللی دانشگاه کمبریج طراحی گردیده است، توانایی زبانی پرسنل و کارکنان مشاغل حوزه درمان و علوم پزشکی را در زمینه تخصصی آنها می سنجد تا افراد باصلاحیت را در اختیار مراکز درمانی انگلیسی زبان قرار دهد. دوستان این آزمون قصد سنجیدن دانش پزشکی شما را ندارد و فقط سعی دارد تا توانایی شما را در زمینه برقراری ارتباط با مراجعه کنندگان و همکاران خود دارد تا از هرگونه مشکل و تنش در محیط های درمانی جلوگیری نمایند.

آزمون زبان OET برای چه کسانی مناسب است؟

همان طور که اعلام کردیم آزمون زبان انگلیسی او ای تی مناسب گرایش های پزشکی می باشد در آن معمولا کلمات تخصص استفاده می شود. پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی در این 12 گرایش و تخصص می توانند برای این آزمون اقدام کنند.

پزشکی Medicine
دندان پزشکی Dentistry
پاپزشکی Podiatry
کاردرمانی Occupational Therapy
رژیم درمانی Dietetics
داروسازی Pharmacy
بینایی سنجی Optometry
رادیوگرافی Radiography
فیزیوتراپی Physiotherapy
دامپزشکی Veterinary Science
پرستاری Nursing

موسسه Box Hill که به منظور پاسخگویی به نیازهای خاص زبان انگلیسی در بخش مراقبت های بهداشتی طراحی شده است این یک سرمایه گذاری بین کمبریج OET متعلق به Cambridge Boxhill Language Assessment Trust یا همان CBLA است.

کشورهایی پذیرنده آزمون OET

چه کشورهایی مدرک زبان OET را قبول می کنند؟

شما باید چند نکته را در نظر داشته باشید مثلا اینکه هر کشوری این آزمون را برای مهاجرت به آن قبول نمی کند در نتیجه این آزمون برای هر کسی مناسب نیست و یا اینکه مناسب افرادی با رشته های مهندسی نیز نیست و در نهایت دوستانی که قصد مهاجرت بخصوص مهاجرت به استرالیا را دارند باید توجه کنند که آزمون OET در ایران برگزار نمی شود و باید به کشورهای مشخص شده مانند امارات سفر کنید. کشورهای انگلیسی، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، امارات متحده عربی و سنگاپور آزمون او ای تی را برای مهاجرت و اشتغال در رشته های علوم پزشکی و بهداشت و درمان قبول می کنند.

تفاوت آزمون OET با آزمون IELTS و دیگر آزمون ها

مسلما تمام آزمون های زبان انگلیسی یک مشخصه یکسان دارند و آن هم این است که شما باید در ابتدا یک دانش در زمینه زبان انگلیسی براساس نمره مورد نیاز خود داشته باشید تا در این مسیر هزینه و زمان خود را از دست ندهید چرا که این دو آیتم در امر مهاجرت بسیار مهم می باشد. در ابتدا باید بگوییم موضوع بحث ما مهاجرت به استرالیا می باشد و از نظر اداره مهاجرت استرالیا آزمون PTE، IELTS، OET و تافل مورد قبول است. نوع آزمون الزامی توسط نهادهای نظارتی انتخاب می شوند تا اطمینان حاصل شود كه پزشكان، پرستاران و سایر حرفه ها از مهارت های زبانی كافی برای برقراری ارتباط در سطح بالا با بیماران و همكاران برخوردار هستند و از این رو مراقبت ایمن و مؤثر را تضمین می كنند. با این شرایط این آزمون ها با هم تفاوت هایی دارند. برای مثال آزمون OET نسب به دیگر آزمون های زبان انگلیسی تفاوت در محتوا دارد و تمرکز خود را بر روی توانایی برقراری ارتباط موثر در سناریوهای پزشکی، نوشتن نامه ارجاع یا ترخیص، درک مشاوره بیمار یا پیگیری متنی که از مجله پزشکی گرفته شده، است.

تفاوت آزمون OET و آیلتس
آزمون آیلتس پزشکان

آزمون های دیگر بیشتر برای مهاجرت استفاده می شود و معمولا متداول تر می باشد ولی آزمون زبان او ای تی که در بالا هم اشاره کردیم مناسب برخی از گرایش های علوم پزشکی می باشد. در آزمون های زبان دیگر شما باید دایره لغات بسیار وسیعی داشته باشید اما در این آزمون شما باید طیف گسترده ای از واژگان مربوط به مراقبت های بهداشتی و حرفه ای را داشته باشید. شما باید تفاوت در نوع امتیاز را نیز در نظر بگیرید برای مثال شما در آزمون آیلتس سقف امتیازی 9 و در آزمون PTE امتیاز 90 و در آزمون OET سقف امتیاز A را دارد. آزمون آیلتس و تافل در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته می شود آیلتس برای درک بهتر از این موضوع باید گفت که در بیش از 140 کشور بیش از 1100 مرکز آزمون برای آیلتس وجود دارد ولی آزمون OET را کشورهای محدودی در برمی گیرد و نهایتا 120 مرکز آزمون در 40 کشور جهان این آزمون برگزار می شود. کافی با کمی تحقیق متوجه شوید که در سال گذشته برای آزمون آیلتس بیش از سه میلیون داوطلب وجود داشته درصورتی که برای آزمون OET این رقم بسیار ناچیز بوده و کمتر از 10هزار نفر بوده است است برای آزمون های تافل و PTE نیزا رقم هایی بیشتر از OET بوده است و داوطلبان بیشتری داشته است.

تفاوت آزمون OET با آزمون IELTS و دیگر آزمون ها

آزمون OET
Listening حدودا ۵۰ دقیقه
Reading ۶۰ دقیقه
Writing ۴۵ دقیقه
Speaking حدودا ۲۰ دقیقه

Listening

در این بخش مهارت شما برای درک قسمت گفتاری زبان انگلیسی مورد سنجش است که به سه بخش تقسیم می‌شود. ای بی سی در قسمت اول به یک مشاوره و ویزیت بین یک مریض و پزشک گوش می‌دهد که معمولا یک نفر صحبت می‌کند. در قسمت دوم به دیالوگ‌ها گوش می‌دهید که معمولا دو نفر باهم گفتگو می‌کنند. در هر بخش باید به سوالات پاسخ دهید با توجه به اطلاعاتی که از شنیدن به دست می‌اورید. در این بخش مهارت شما برای درک قسمت گفتاری زبان انگلیسی مورد سنجش است که به سه بخش تقسیم می‌شود. ای بی سی در قسمت اول به یک مشاوره و ویزیت بین یک مریض و پزشک گوش می‌دهد که معمولا یک نفر صحبت می‌کند. در قسمت دوم به دیالوگ‌ها گوش می‌دهید که معمولا دو نفر باهم گفتگو می‌کنند. در هر بخش باید به سوالات پاسخ دهید با توجه به اطلاعاتی که از شنیدن به دست می‌اورید.

Reading

در این قسمت متونی به شما داده می‌شود که موضوعات مختلفی در حوزه سلامت و مراقبت‌های پزشکی را پوشش می‌دهند و شما با توجه به این متون باید به سوالات پاسخ دهید. سه بخش اصلی در قسمت شنیداری وجود دارد: بخش اول مستقل است و ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. در حالیکه بخش دوم و سوم ۴۵ دقیقه برای تکمیل شدن طول می‌کشند. در نتیجه باید مراقب زمان خودتان باشید. بخش بی ۶ متن کوتاه ۱۰۰ الی ۱۵۰ شامل می‌شود که برای هر متن سوال چندگزینه‌ای با سه انتخاب وجود دارد که این متون درباره یک مرکز مراقبت‌های درمانی است. بخش سی از دو متن بلند تشکیل شده است که هر کدام تا ۸۰۰ کلمه هستند و هر متن به دو پاراگراف تقسیم می‌شود که درباره یک موضوع مشخص صحبت می‌کند. در بخش سی شما با ۸ سوال چهارگزینه‌ای مواجه خواهید بود. مزیت بخش سی این است که به شما راهنمایی داده می‌شود که از کدام بخش سوال پرسیده خواهد شد.

Writing

در این قسمت چند یادداشت به شما داده می‌شود و پنج دقیقه زمان دارید تا مطالعه کنید.( در این پنج دقیقه حق استفاده از خودکار یا مداد را ندارید) بعد از سپری شدن ۵ دقیقه شما ۴۰ دقیقه زمان دارید تا یک نامه با توجه به تسک داده شده بنویسید. در قسمت نوشتاری از نظر موارد زیر مورد بررسی قرار خواهید گرفت:
هدف متن
محتوا
دقت و شفافیت
سبک و روش
نظم و سازماندهی متن
لحن استفاده شده لایه بندی متن
بخش نوشتاری معمولا دشوارترین بخش است و به دانشجو توصیه می‌شود این بخش را تمرین کند.

Speaking

در بخش مکالمه و گفتگو شما دو تمرین رول-پلی یا نقش بازی کردن را دارید. در این بخش شما نقش یک متخصص و پزشک را ایفا می‌کنید و فرد مصاحبه کننده نقش بیمار ، خویشاوند یا مراقب بیمار را بازی می‌کند. برای شروع شما یک کارت دریافت می‌کنید که اطلاعات بیمار و وظیفه شما در آن نوشته شده است. از زمانی که کارت را دریافت می‌کنید ۳ دقیقه زمان خواهید داشت تا آماده شوید. پس از آن ۵ دقیقه به شما زمان داده خواهد شد تا نقش خودتان را بازی کنید. زمانی که نقش اول را به پایان رساندید ، کارت دوم به شما داده می‌شود تا مراحل نقش را دوباره با شرایط و موقعیت و بیمار متفاوت اجرا کنید

سوالات متداول

بهترین دوره و منابع برای آمادگی آزمون OET سایت رسمی این آزمون است که خدمات مفیدی را ارائه می‌دهد. این سایت شامل دوره‌های آموزشی (ویدیوهایی که به شما برای درک بهتر آزمون کمک می‌کند) ، کتاب ، نمونه تست ،‌ راهنمایی برای نوشتن و موارد دیگر است. منابع آزمون را در سایت رسمی OET.comمشاهده کنید. علاوه بر منابع آزمونی که استفاده می‌کنیم باید در نظر داشته باشیم که تمرین بخش مهمی برای آمادگی این آزمون است چرا که حتی افرادی که بومی زبان انگلیسی هستند توصیه می‌شوند تا خودشان در بخش‌های مختلف آزمون تمرین کنند و با فرمت سوالات آشنا شوند .

آزمون OET در ۴۵ کشور دنیا به صورت حضوری برگزار می‌شود. لیست این کشورها را اینجا میتوانید ببینید. نزدیک‌ترین مکان‌های برگزاری آزمون حضوری کشور امارات و ترکیه هستند. آزمون به صورت آنلاین هم برگزار می‌شود.

محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد. اما تعداد پذیرش برای هر آزمون محدود است و باید در زمان ثبت نام دقت کنید.

پاسخ این سوال نه/خیر است. حداقل امتیاز برای قبولی در این آزمون ۳۵۰ است (چهار مهارت نوشتاری، شنیداری، خواندن و مکالمه). این حداقل باید در یک بار برگزاری آزمون کسب شود و نمی‌شود در چند مرحله جمع کرد. در نتیجه اگر امتیاز کافی در یک آزمون را کسب نکردید مجبور هستید که دوباره در یک آزمون دیگر شرکت کنید و تمام قسمت‌ها را آزمون دهید.

برای اساس استانداردهای تعریف شده این آزمون ۵۰۰ امتیاز دارد و حداقل امتیاز برای قبولی در این آزمون ۳۵۰ است (مجموع از نمرات چهار مهارت نوشتاری، خواندن، شنیداری و مکالمه). در صورتی که امتیازی کمتر از ۳۵۰ دریافت کنید باید دوباره در آزمون شرکت کنید.

هزینه شرکت در این آزمون 587 دلار استرالیا است. علاوه بر آزمون جامع می‌توانید در ریزآزمون‌ها هم شرکت کنید که هزینه‌های آن به صورت زیر است.
یک زیر آزمون 315 دلار
دو زیر آزمون 415 دلار
سه زیر آزمون 515 دلار