Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser

آزمون تعیین سطح انگلیسی چیست؟

یادگیری زبان انگلیسی در هر گوشه‌ای از جهان کاربرد دارد و علاوه بر آن، بسیاری از افراد به دلیل علاقه ای که به این زبان دارند، به سمت آن می‌روند. آموزش این زبان در آموزشگاه‌ها و دوره‌های آنلاین بر اساس سطوح مختلفی انجام می‌شود که هر کدام بر اساس توانایی شما انتخاب می‌شوند. برای تشخیص این امر از آزمون تعیین سطح استفاده می‌شود که استاندارد CEFR در بیشتر آموزشگاه‌ها موردنظر خواهد بود. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که تعیین سطح زبان انگلیسی شامل چه مواردی می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

آزمون تعیین سطح زبان چیست و چه کارکردی دارد؟

زمانی که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید یا می‌خواهید به هر دلیلی آموزشگاه خود را تغییر دهید، به آزمون تعیین سطح زبان نیاز پیدا خواهید کرد. آزمون تعیین سطح برای اندازه گیری میزان توانایی‌های شما در زبان انگلیسی برگزار می‌شود. بسته به هر سطحی که دارید، بعد از انجام آزمون به کلاس‌های مناسب خود هدایت می‌شوید. در سال‌های اخیر، آموزشگاه‌های زبان انگلیسی آزمون تعیین سطح را یک فرآیند اجباری در نظر گرفته‌اند و قبل از ورود شما به کلاس‌های آموزشی، باید مشخص شود که در چه سطحی قرار دارید.

ممکن است خودتان بخواهید در سطوح بالاتر آموزش ببینید، اما با برگزاری آزمون تعیین سطح مشخص خواهد شد که توانایی شما در آن حد نبوده و باید با شرکت در سطوح پایین‌تر مهارت‌های خود را ارتقا دهید. گاهی اوقات نیز ممکن است با تعیین سطح زبان انگلیسی مشخص شود که مهارت‌های شما بسیار بیشتر است و لازم نیست که از ترم‌های اولیه به یادگیری این زبان بپردازید.

معرفی سطوح مختلف زبان انگلیسی براساس CEFR و توانایی‌های لازم

برای شرکت در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی طبق استانداردهای CEFR، شما می‌توانید سطوح مختلفی داشته باشید که به شرح زیر هستند:

سطوح مختلف زبان انگلیسی کدامند

سطح  A1 یا ابتدایی

در این سطح فردی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد باید با عبارات روزمره، الفبا و گرامرهای ابتدایی آشنایی داشته باشد. استفاده از آن‌ها در جملات ضروری است و اگر فرد نتواند با کلمات ابتدایی جملات ساده ای را بسازد، می‌توان گفت که مهارت لازم در سطح A1 را ندارد. در تعیین سطح زبان انگلیسی، شما می‌توانید خود را به دیگران معرفی کنید و آدرس محل زندگیتان را بگویید. همچنین قادر هستید که بسیاری از اطلاعات شخصی خود را به فردی که از شما سوال می‌کند اعلام کنید. در نتیجه تعامل به ساده‌ترین شکل در این سطح ضروری است.

سطح A2 یا Pre-intermidiate

این سطح کمی بالاتر است و شما می‌توانید در آن جملات و عبارات پرکاربرد مربوط به حوزه‌های مختلف را درک کنید. شما می‌توانید در مکالمات روزمره و ساده که نیاز به تبادلات معمولی دارند، ارتباط برقرار کنید. همچنین قادر خواهید بود که به زبان ساده و بدون مشکل نیازهای اولیه و مسائل مربوط به خودتان را شرح دهید. به طور کلی، می‌توان گفت که پاسخ به این سوالات برای شما بسیار راحت و آسان خواهد بود:

  • شغلتان چیست؟
  • در اوقات فراغت خود چه سرگرمی‌هایی دارید؟
  • غذاهای مورد علاقه تان چیست؟

سطح B1 یا Intermidiate

در این سطح که به آن آستانه نیز گفته می‌شود، شما می‌توانید به نکات اصلی یک جمله پی ببرید. صحبت‌های اطرافیان را کلمه به کلمه متوجه نخواهید شد، اما می‌توانید بفهمید که منظور اصلی آن‌ها چیست. حتی ممکن است جملات شما از نظر گرامری کاملا صحیح نباشد، اما افراد بومی متوجه منظور شما می‌شوند. با تسلط به این سطح می‌توانید به خوبی موضوعات مطرح شده در مدرسه و محل کار را متوجه شوید. اگر به موضوعی علاقه دارید و قصد دارید آن را با افراد به اشتراک بگذارید، می‌توانید در این سطح آن را به خوبی انجام داده و دیگران توصیفات شما را درک خواهند کرد.

سطح B2 یا Upper-intermidiate

در سطح B2 که نسبت به دیگر سطوح بالا محسوب می‌شود، در ارتباطات شما کلمات به صورت ناگهانی به ذهنتان می‌آیند و شما تسلط خوبی روی مکالمات روزمره خواهید داشت. با تمرین بیشتر، می‌توانید به راحتی روی موضوعات زیادی متمرکز شوید و درباره آن‌ها صحبت کنید. صحبت درباره موضوعات پیشرفته و فنی دیگر برای شما دشوار نیست و می‌توانید در مورد جزئیات هر موضوع نیز حرفی برای گفتن داشته باشید.

سطح C1  یا پیشرفته

در این سطح شما هیچ مشکلی برای گفت‌وگو ندارید و می‌توانید هر متنی که بخواهید را بدون اشتباهات گرامری بنویسید. موضوعاتی که می‌توانید برای متون خود انتخاب کنید، از ساده تا پیچیده متغیر هستند. انعطاف پذیری در صحبت‌های روزمره شما بیشتر از سطوح قبلی است و می‌توانید از کلمات خلاقانه‌تری برای جمله بندی‌های خود استفاده کنید.

سطح C2 یا Proficiency

در این مرحله شما عملا هر چیزی که می‌بینید را درک می‌کنید و می‌توانید تا حدودی مانند افراد بومی صحبت کنید. شما می‌توانید تمامی اطلاعات دریافتی را تجزیه و تحلیل کنید و برای صحبت کردن یا نوشتن هیچ مشکلی نخواهید داشت.

انواع آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی و بررسی هر کدام

آزمون تعیین سطح معمولا به چند صورت انجام می‌پذیرد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

آزمون تعیین سطح کتبی

آزمون تعیین سطح کتبی زبان انگلیسی

در آزمون کتبی، تمامی سوال ها را باید روی کاغذ جواب دهید و ممکن است این نوع تعیین سطح برای کسانی که با صحبت کردن مشکل دارند، گزینه بهتری باشد. مهارت‌های درک مطلب و نوشتاری بیشتر در این نوع آزمون مورد توجه قرار می‌گیرند، به صورتی که یک یا دو متن به شما ارائه می‌شود و شما با خواندن و درک کردن کامل آن باید در ادامه به سوالات پاسخ دهید.

 سپس یک بخش از آزمون به رایتینگ Writing یا تست مهارت نوشتاری اختصاص می‌یابد. موضوعی به شما داده می‌شود و شما باید بر اساس آن یک متن بنویسید. بیشتر سوالات این آزمون از بخش گرامر و لغات هستند تا دایره لغات شما سنجیده شود.

آزمون تعیین سطح شفاهی

آزمون تعیین سطح زبان شفاهی

بیشتر آموزشگاه‌های زبان تعیین سطح زبان انگلیسی به صورت شفاهی را انتخاب می‌کنند، زیرا هم راحت‌تر است و هم به زمان کمتری نیاز دارد. در این نوع آزمون، فردی روبروی شما می‌نشیند و سوالات را از شما می‌پرسد. همچنین مهارت شنیداری تا حد قابل توجهی در آزمون شفاهی انجام می‌شود. فرد آزمون گیرنده فایل صوتی را برای شما پخش می‌کند و شما پس از گوش دادن به آن باید به چند سوال مرتبط پاسخ دهید. سعی کنید پاسخ‌های طولانی و کاملی بدهید. پاسخ‌های یک کلمه ای به هیچ عنوان تسلط شما را نشان نمی‌دهند و فرد آزمون گیرنده تصور می‌کند که شما مهارت گفتاری کافی ندارید.

آزمون تعیین سطح آنلاین

گزینه دیگری که می‌توانید از آن برای تعیین سطح استفاده کنید، شرکت در آزمون به صورت آنلاین است. این آزمون مخصوص افرادی است که امکان حضور در آموزشگاه را ندارند و قصد دارند که قبل از شروع کلاس‌ها تعیین سطح بشوند. از طرفی، به دلیل مشغله‌های فراوان و کمبود وقت برخی از آموزشگاه‌ها ترجیح می‌دهند که کل فرآیند تعیین سطح خود را به صورت آنلاین برگزار کنند.

 این روش به خصوص برای کسانی مناسب است که در موقعیت‌های حضوری دچار استرس می‌شوند و نمی‌توانند خود را کنترل کنند. برای شرکت در آزمون تعیین سطح آنلاین، شما باید در پلتفرمی که آموزشگاه برایتان مشخص می‌کند، حضور پیدا کنید و طبق زمانی که برایتان تعیین شده، به سوالات تمامی بخش‌ها پاسخ دهید. معمولا پاسخ این آزمون بسته به نظر آموزشگاه به صورت آنلاین یا تلفنی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

معرفی بهترین سایت‌های تعیین سطح آنلاین

سایت‌های مختلفی برای تعیین سطح زبان انگلیسی وجود دارند که  هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. بیشتر آن‌ها سیستم یکسانی برای تعیین سطح شما ندارند و بر اساس فاکتورهایی که در نظر می‌گیرند، میزان تسلط شما را می‌سنجند. برخی از بهترین سایت‌ها در این زمینه عبارتند از:

  • Track test: این وبسایت تست‌های تعیین سطح را به دو شکل رایگان و پریمیوم ارائه می‌کند. نتایج آن طبق استاندارد CEFR از A1 تا C2 متغیر خواهد بود. از همه مهم‌تر پس از پایان آزمون یک گواهی هم دریافت می‌کنید که می‌توانید آن را به رزومه خود اضافه کنید. اگر آزمون رایگان این سایت را انتخاب می‌کنید، ده دقیقه فرصت دارید تا آن را به اتمام برسانید.
  • Bridge English: تست تعیین سطح انگلیسی اکثر آزمون‌ها فقط بر روی بخش‌های خاصی از زبان مانند گرامر یا واژگان تمرکز می‌کنند و این ممکن است برای کسانی که می‌خواهند ارزیابی کاملی داشته باشند گزینه مناسبی نباشد. در این صورت، آزمون تعیین سطح این سایت از سایرگزینه ها بهتر و کامل‌تر خواهد بود.
  • کالج زبان انگلیسی کانادا: آزمونی که این موسسه برگزار می‌کند، کاملا منحصر به فرد است، زیرا فرمت سوالات به شکل سنتی و چند گزینه ای است. همچنین در قسمتی از این آزمون یک بخش نوشتاری نیز طراحی شده و فرد می‌تواند در عرض یک ساعت آزمون را به اتمام برساند. پس از اتمام آزمون نتایج به ایمیل شما ارسال خواهند شد.
  • مرکز مطالعاتی بریتانیا: اگر به دنبال آزمون تعیین سطحی هستید که صرفا روی گرامر متمرکز باشد، می‌توانید این مرکز را انتخاب کنید. آزمونی که این موسسه برگزار می‌کند، شامل 40 سوال چند گزینه ای است که در 15 دقیقه به اتمام می‌رسد. این آزمون تعیین سطح مخصوصا مناسب کسانی است که در قسمت گرامر مشکل دارند و می‌خواهند میزان تسلط خود را بسنجند.

سوالات تعیین سطح زبان انگلیسی چگونه هستند؟

برای موفقیت در آزمون تعیین سطح و ثابت کردن جایگاه خود، باید مجموعه ای از مهارت‌های شنیداری، نوشتاری، درک مطلب و گفتاری را تقویت کنید. مهارت گفتاری یکی از دشوارترین بخش‌های یادگیری زبان انگلیسی به حساب می‌آید که برای تسلط در آن باید تمرین زیادی با افراد داشته باشید. از اطرافیان خود بخواهید تا هنگام صحبت کردن به شما گوش دهند و سوالاتی را بپرسند. برای داشتن بیشترین تسلط در کوتاه‌ترین زمان، بهتر است از افرادی کمک بگیرید که به خوبی در زبان انگلیسی مسلط باشند.

نوشتن، بخش اعظمی از آزمون تعیین سطح را تشکیل می‌دهد. اگر آزمون به شکل کتبی باشد، شما باید تسلط بیشتری به این قسمت داشته باشید تا بتوانید بدون مشکلات گرامری و غلط املایی آزمون خود را به پایان برسانید. در برخی از آزمون‌های تعیین سطح، قسمت رایتینگ به یک موضوع خاص اختصاص دارد که باید در مورد آن اطلاعات مختصری به خواننده بدهید.

تقویت مهارت شنیداری برای موفقیت در قسمت لیسنینگ Listening نیازمند تلاش زیادی است. از آن جایی که برای این بخش از صحبت‌های افراد بومی استفاده می‌کنند، ممکن است برای شما دشوار باشد. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم که با استفاده از فیلم‌ها و سریال‌ها این مهارت را در خود تقویت کنید. درک مطلب، مهارت دیگری است که باید برای پیشرفت آن دایره لغات خود را گسترش دهید. با تسلط بر این بخش، می‌توانید به راحتی ریدینگ های طراحی شده را مطالعه کرده و به سوالات پاسخ دهید.

آموزشگاه ملل، بهترین آموزشگاه برگزار کننده آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی امروزه اهمیت بسیار زیادی دارد و اکثر افراد سعی می‌کنند که در کوتاه‌ترین زمان به آن تسلط پیدا کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری انگلیسی، شرکت در کلاس‌های آموزشگاه‌ها است که برای ورود به آن‌ها باید از آزمون تعیین سطح عبور کنید. بهترین و معتبرترین آزمون تعیین سطح طبق استاندارد CEFR است که اکثر آموزشگاه‌ها از آن پیروی می‌کنند. پس از اتمام تعیین سطح زبان انگلیسی، شما می‌توانید طبق سطحی که برایتان تعیین شده است در کلاس‌ها شرکت کنید تا بتوانید پیشرفت کنید.

آزمون تعیین سطح به صورت حضوری در اصفهان در آموزشگاه ملل و توسط اساتید باتجربه انجام خواهد شد. همچنین می‌توانید به صورت آنلاین از هرجای ایران که هستید از سطح زبانی خود مطلع شوید. سامانه آموزش آنلاین اختصاصی آموزشگاه زبان ملل بهترین گزینه برای شروع یادگیری زبان انگلیسی شماست.

یکی از بهترین آموزشگاه‌هایی که در ایران برای یادگیری زبان وجود دارد، موسسه بین المللی ملل است که با استانداردهای جهانی به خصوص CEFR فعالیت می‌کند. برای شرکت در کلاس‌ها می‌توانید در ابتدا، در آزمون تعیین سطح شرکت کرده و پس از دریافت نتایج فرآیند یادگیری خود را در سطوح مناسب آغاز کنید. برای انجام این آزمون می‌توانید با ما تماس بگیرید.

منابع:

fluentu.com

dehkhodaedu.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را نیز بپسندید