Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser

بهترین روش‌های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

انگلیسی فکر کنید

معمولا ما وقتی میخواهیم انگلیسی صحبت کنیم ابتدا حرف‌هایمان را به فارسی در ذهنمان می‌گوییم سپس به انگلیسی ترجمه می‌کنیم. این کار هم زمان زیادی را از ما می‌گیرد و هم اشتباهات ترجمه به وجود می‌آورد. بهترین کار برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی این است که تعامل بیشتری با این زبان داشته باشیم.

تعامل را بیشتر کنید

خودتان را با زبان انگلیسی آمیخته‌تر کنید. سریال‌های تلویزیونی، پادکست، موسیقی و کتاب. همه چیز در اطرافتان را به زبان انگلیسی تغییر دهید. اینطور مجبورید بیشتر فکر کنید و در معرض این زبان قرار می‌گیرید.

جورنال‌نویسی

یکی از بهترین تمرین‌های برای تقویت مهارت زبان انگلیسی این است که به تمام اتفاقاتی که در روز می‌افتد فکر کنید و آن ها را به زبان انگلیسی روی برگه بنویسید تا ذهنتان بیشتر درگیر شود.

خیال‌پردازی کنید

موقعیت‌های مختلف را در نظر بگیرید که در آنها قرار گرفته‌اید و مجبور هستید با یک فرد انگلیسی زبان مکالمه داشته باشید. برای مثال فرض کنید در یک رستوران هستید و می‌خواهید غذای مورد علاقه‌تان را سفارش دهید. از کجا شروع می‌کنید؟ چطور با آشپز یا گارسون صحبت می‌کنید؟

با آینه صحبت کنید

یک فضای آرام را پیدا کنید و روبروی یک آئینه بایستید. با جملات ساده و مثبت شروع کنید. مثل:

به توانایی‌های خودم باور دارم.

انسان بااعتمادبه‌نفسی هستم.

می‌توانم زبان انگلیسی را به خوبی صحبت کنم.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی با تکنیک آینه یا mirror

حالا درباره‌ی چالش‌ها و مسائل زندگی خودتان صحبت کنید. از خودتان و نیازهایتان بگوئید. همزمان صدا و فیلم ضبط کنید. چرا که می‌توانید به حرکات صورت و لب خود دقت کنید و اشکالات آن را بیابید.

مهارت‌های پایه خودتان را تقویت کنید

این اشتباه رایج در میان کسانی که می‌خواهند زبان انگلیسی را یاد بگیرند وجود دارد. تصوری اشتباه مبنی براینکه من فقط میخواهم صحبت کنم و نیازی به گرامر ندارم. من با این موضوع موافق هستم. اما بیاید تا قضیه را برایتان روشن کنم.

حتما با افرادی مواجه شده‌اید که حتی سواد ندارند اما زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می‌کنند. گاهی دیده‌اید هموطنان سیستانی و خوزستانی مکالمات زیبایی را با افراد انگلیسی زبان دارند. اما نکته‌ای در اینجا وجود دارد به زمان دقت نمی‌کنید و همچنین سطح توانایی مکالمه را در نظر نمی‌گیرید. یک فرد که از دیگران و به صورت شفاهی زبان را یاد گرفته است نمی‌تواند در مکالمات پیچیده شرکت کند چرا که دایره واژگان محدودی دارد.

یادگیری زبان مثل کودکان

قسمت بعدی ماجرا که من تایید می‌کنم یادگیری بدون گرامر توسط کودکان است. این موضوع برای هر زبانی صدق می‌کند. اما سوال اینست که یک کودک چه شرایطی دارد؟

به مدت چند سال در محیط انگلیسی زبان قرار دارد.

از واژگان ساده شروع می‌کند و سپس جملات کوتاه می‌سازد.

مجبور می‌شود برای بیان نیاز و احساساتش کلمات جدید را یاد بگیرد.

در موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرد و به میمیک صورت و لب افراد دقت می‌کند.

کلمات و جملات به صورت مداوم و با زبان بچگانه برایش تکرار می‌شود.

با تصویر کلمات را فرا می‌گیرید و در ذهنش ثبت می‌شود.

زبان پیش‌فرضی ندارد و به انگلیسی فکر می‌کند و مثلا اگر هویج را به او نشان بدهی نمی‌گوید که در زبان فارسی چگونه است؟

این‌ها هم دلیلی برای یادگیری بدون گرامر است و هم روش‌های پیشنهادی برای شروع یادگیری زبان انگلیسی.

اما برای ما که این مقدار زمان وجود ندارد باید به این موضوع فکر کنیم که چگونه جبران شود؟ باید گرامر و افزایش دایره لغات را در دستور کار قرار دهیم.

کلاس خصوصی شرکت کنید

تقویت اسپیکینگ زبان با کلاس خصوصی

کسانی که نمی‌توانند در کلاس‌های عمومی شرکت کنند و از لحاظ زمان دچار محدودیت هستند، کلاس خصوصی زبان انگلیسی بهترین گزینه برای آنهاست. در کلاس خصوصی می‌توانید مهارت‌های خودتان را با استاد ماهر محک بزنید و به قول معروف ببینید «چند مرده حلاجید». قبل از اینکه بخواهید کلاس خصوصی خودتان را شروع کنید، درباره استاد تحقیق کنید تا مهارت‌های موردنیاز شما را داشته باشد و درگیر یک کلاس گرامر کسل‌کننده نشوید.

 کلاس مکالمه آزاد بروید

این کلاس‌ها مناسب افرادی است که سطح زبان انگلیسی متوسطی دارند. در این نوع کلاس‌ها استاد یک موضوع را مطرح می‌کند و دانشجویان باید موافقت و یا مخالفت خود را اعلام کنند و دلایل کافی برای نظر خود داشته باشند. در بعضی از کلاس‌های فری دیسکاشن و یا مکالمه آزاد از فیلم و یا سریال استفاده می‌شود. به این صورت که یک کلیپ ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‌ای پخش می‌شود و پس از آن اصطلاحات و لغات مطرح و درباره آن مکالمه شکل می‌گیرد.

با افراد نیتیو صحبت کنید

یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت‌های مکالمه صبحت با افراد محلی است. اگر در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می‌کنید شرایط خوبی دارید تا این مهارت را بهبود ببخشید. اما اگر در ایران زندگی می‌کنید میتوانید از بهترین نرم‌افزارهای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. در این نرم‌افزارها مثل اسپیکی Speaky می‌توانید با افراد بومی مکالمه داشته باشید و هیچ هزینه‌ای هم برای شما نخواهد داشت.

یکی دیگر از راه‌های پیشنهادی من شرکت در انجمن‌های گیم و بازی آنلاین است که به تقویت مکالمه زبان انگلیسی کمک می‌کند. خودتان در چالش بگذارید تا در موقعیت‌های مختلف مکالمات متفاوتی را تجربه کنید.

با خودتان صحبت کنید

«کسی که با خودش صحبت می‌کنه دیوونست» (خنده) این جمله رو بارها از افراد مختلف شنیدید که کسی که با خودش صحبت میکنه حتما دیوونست. اما واقعیت ماجرا اینه که همیشه اینطوری نیست و حتی تحقیقات نشان داده است که افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند از هوش بالایی برخوردار هستند.

صحبت کردن با خودتان اگر موضوع داشته باشد و هدفمند پیش برود دیگران نگران دیوانه شدنتان نخواهند شد.

یک داستان فارسی را به زبان انگلیسی بیان کنید

این موضوع زمانی جالب می‌شود که شما بخواهید یک خاطره را برای کسی تعریف کنید. تصور کنید در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می‌کنید و می‌خواهید یکی از تجربیات و یا خاطراتتان را برای همکار یا دوست خود تعریف کنید. این یک چالش است که می‌توانید آن را از قبل تمرین کنید.

یک خاطره از خودتان یا یک داستان کوتاه را برای یک نفر دیگر خلاصه و تعریف کنید. توانایی درک مطلب شما کمک زیادی به استفاده از کلمات و جملات مناسب می‌کند.

بلند بلند خواندن را تمرین کنید

تقویت مکالمه زبان انگلیسی

خواندن کتاب شاید در ابتدا ربط چندانی به تقویت مکالمه نداشته باشد اما حقیقت ماجرا چیز دیگریست. خواندن و صحبت‌کردن با هم ارتباط مستقیم دارند. همانگونه که شنیدن و مکالمه با هم ارتباط دارند. خواندن جملات و مخصوصا گفتگوهای نوشته شده در کتاب کمک زیادی می‌کند تا در زمان و موقعیت‌های مختلف بتوانید از آنها استفاده کنید.

برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی صدای خود را ضبط کنید

شاید چندان با مذاق شما خوش نیاید اما اگر میخواهید اشتباهات خودتان را پیدا کنید بهترین کار ضبط صدا است. به مدت یک دقیقه صدای خود را ضبط کنید و بعد به آن گوش بدهید. با این روش می‌توانید متوجه شوید در چه تلفظ‌هایی اشتباه می‌کنید و کجای کار را باید اصلاح کنید.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی با ضبط صدای شخص

حتی می‌توانید کار را بهتر کنید و فیلم خودتان را ضبط کنید. اینطور حتی بهتر هم هست چراکه میمیک صورت و حرکت لب خود را می‌توانید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را نیز بپسندید