Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser

آزمون سلپیپ چیست؟| راهنمای جامع آزمون CELPIP

آزمون سلپیپ یکی از بهترین آزمون‌های مهارت سنجی زبان انگلیسی است که برای مهاجرین کشور کانادا طراحی شده است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به این کشور علاقه داشته و قصد مهاجرت به کانادا را دارید، قطعا می‌دانید که شرایط خاصی برای دریافت اقامت وجود دارد. یکی از این شرایط این است که بتوانید مهارت خود در زبان انگلیسی را اثبات کنید. اگر قبولی در آزمون آیلتس برای شما دشوار است، می‌توانید به راحتی در این آزمون شرکت کرده و مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کنید. از مزایای آزمون CELPIP می‌توان به آنلاین بودن و کوتاه بودن زمان آن اشاره کرد.

آزمون CELPIP چیست؟

آزمون سلپیپ برنامه‌ای است که نشان دهنده مهارت زبان انگلیسی کانادایی است و آزمونی است که به داوطلبان اجازه می‌دهد تا توانایی خود در صحبت کردن به زبان انگلیسی را ثابت کنند. این آزمون توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای استفاده توسط افرادی که برای اقامت دائم کانادا و شهروندی درخواست می‌دهند طراحی شده است. آزمون سلیپپ به صورت رایانه‌ای برگزار شده و تقریبا سه ساعت طول می‌کشد تا آن را به پایان برسانید. این آزمون به چهار بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از:

نوع بخشزمان اختصاص داده شدهتعداد سوالات
Reading60 دقیقه46 سوال
Listening47 دقیقه45 سوال
Writing53 دقیقه2 سوال
Speaking20 دقیقه9 سوال

برخلاف سایر آزمون‌های زبان انگلیسی، سلپیپ شامل مکالمه رودررو با شخص سوال کننده نیست، اما باید به سوالات بخش شفاهی به جای آن پاسخ دهید. بنابراین مهم است که در یک مکان آرام  و بدون شلوغی این قسمت را انجام دهید.

هزینه آزمون CELPIP

از آن جایی که این آزمون بسیار خاص است، فقط در 60 مرکز در سراسر جهان برگزار می‌شود. اگر قصد شرکت در آن را دارید، می‌توانید به نزدیک‌ترین مرکز معتبر که در دبی واقع شده است مراجعه کنید. با توجه به این که آزمون سلپیپ به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود، همه امکانات مانند کامپیوتر و هدفون در اختیار شما قرار خواهد گرفت. پس هزینه این آزمون تقریبا 340 دلار خواهد بود. این هزینه بیشتر به خاطر شرایط نظارتی خاصی است که هنگام برگزاری آزمون در نظر گرفته می‌شود.

نحوه برگزاری آزمون CELPIP

از آن جایی که این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود، شما باید به کشورهای دیگر برای شرکت در آن سفر کنید. موسسه پاراگون در دبی نزدیک‌ترین مرکزی است که امکان مراجعه به آن وجود دارد. این موسسه در ماه حدود پنج روز را به این آزمون اختصاص می‌دهد. پس از ثبت‌ نام باید در روز مشخص شده همراه با مدارک خود در این مرکز حضور داشته باشید. در این آزمون سه ساعته بخش‌های مختلف زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:

بخش درک مطلب یا خواندن

در این بخش مقالات یا Reading های مختلفی برای داوطلب قرار می‌گیرند که باید آن‌ها را مطالعه کرده و به سوالات مربوط به آن‌ها پاسخ دهد. معمولا مقالات کمی طولانی‌تر از ایمیل‌ها و نامه‌ها هستند. پس هنگام مطالعه باید زمان بیشتری به آن‌ها اختصاص دهید.

بخش نوشتاری

قسمت فقط دو سوال دارد. در یکی از آن‌ها از شما سوالی پرسیده می‌شود و شما باید در پاسخ به آن شروع به نوشتن کنید. قسمت بعدی نیز به شما دستورالعملی ارائه می‌شود که شما باید خلاصه‌ای از آن را در قسمت مربوطه بنویسید.

بخش شنیداری

با گذاشتن هدفون می‌توانید این بخش را آغاز کنید. برای شما یک سری فایل صوتی متشکل از اخبار، سخنرانی‌ها و مقالات پخش می‌شود که باید با نهایت دقت به آن‌ها گوش داده و سپس به سوالات مربوطه پاسخ دهید.

بخش گفتاری

این قسمت از آزمون همانند آیلتس نبوده و لازم نیست که با شخص موردنظر به صورت رو در رو صحبت کنید. معمولا دو نوع مکالمه رسمی و غیررسمی از شما درخواست می‌شود که باید به طور کامل در آن صحبت کنید.

دریافت حداقل چهار نمره در هر بخش منجر به قبولی شما می‌شود. سپس نمره میانگین را محاسبه کرده و امتیاز نهایی را به شما اعلام می‌کنند.

منابع آزمون CELPIP

آمادگی برای این آزمون نیازمند مطالعه زیاد از منابع معتبر است. سازمان PTE کانادا منابعی را معرفی کرده است که می‌توانید از آن‌ها برای داشتن آمادگی در آزمون خود استفاده کنید. در کنار آن‌ها منابع غیر رسمی هم وجود داشته که در صورت داشتن زمان کافی می‌توانید برای استفاده از آن‌ها اقدام کنید. برخی از منابع معتبر بدین شرح هستند:

 • کتاب Vocab: این کتاب شامل لغات ضروری و پرکاربردی است که در این آزمون برای متقاضی آورده می‌شوند. داشتن دایره لغات گسترده به شما کمک می‌کند تا بتوانید مطالب بیشتری را درک کرده و در صحبت‌های خود نیز آن‌ها را بگنجانید. علاوه بر این کتاب، به شما توصیه می‌شود که از کتاب‌های 4000 لغت ضروری و کتاب اصطلاحات نیز استفاده کنید.
 • کتاب CELPIP FOCUS: اگر به یک راهنمای کامل نیاز دارید، می‌توانید این کتاب را تهیه کنید. در کتاب CELPIP FOCUS تمامی نکاتی کلیدی که باید رعایت کنید و شرایط کلی آزمون شرح داده شده است و می‌توانید با مطالعه آن‌ها آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را کسب کنید.
 • کتاب CELPIP READING: مرکز برگزاری سلپیپ این کتاب را به همه داوطلبین سلپیپ توصیه کرده است، زیرا در آن ریدینگ های مختلف و نکات کلیدی برای آن‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بالا بردن قدرت یادگیری خود استفاده کنید. همچنین امکان تکرار برخی از ریدینگ ها در آزمون نیز وجود دارد.

نمونه سوالات آزمون

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید آمادگی خود برای شرکت در آزمون سلپیپ را بسنجید، یافتن نمونه‌سوال‌هایی است که در دوره‌های گذشته برگزار شده است. پاسخ دادن به آن‌ها به شما کمک می‌کند تا نمره بالایی در آزمون کسب کنید. از آن جایی که سلپیپ یک آزمون آنلاین است. به راحتی می‌توانید با یافتن سوالات قبلی می‌توانید نسبت به فضای آزمون آشنایی پیدا کنید. معمولا امکان تکرار سوالات قبلی در آزمون‌های جدید وجود دارد. پس با این کار ممکن است سوالات تکراری در آزمون ببینید و به راحتی به آن‌ها پاسخ دهید.

مزایای آزمون CELPIP

آزمون زبان انگلیسی سلپیپ مزایایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنلاین بودن

بر خلاف برخی از آزمون‌ها، سلپیپ کاملا کامپیوتری است. این نکته به شما کمک می‌کند که دیگر نگران آماده کردن وسایل آزمون مانند قلم و پاک کن نباشید و تمام تمرکز خود را روی سوالات قرار دهید. همچنین می‌توانید به راحتی غلط‌های املایی خود را اصلاح کنید، زیرا کامپیوتری که در مرکز وجود دارد معمولا گزینه‌های املایی صحیح را جایگزین می‌کند.

غیرحضوری بودن

از مزایای این آزمون می‌توان به این مورد اشاره کرد که مانند آیلتس مجبور نیستید روبروی یک فرد بنشینید و به سوالات پاسخ دهید. این مورد به ویژه زمانی برای شما مناسب است که با صحبت رو در رو استرس زیادی را متحمل شوید. پس در این موقعیت فقط کامپیوتر روبروی شما بوده و می‌توانید بدون نگرانی به سوالات پاسخ دهید.

منسجم بودن

همه چهار بخش این آزمون در یک روز قابل انجام هستند و نیازی نیست که روز دیگر برای قسمتی از آزمون به مرکز مراجعه کنید. تمام قسمت‌های آزمون با نشستن مقابل یک کامپیوتر انجام خواهند شد.

مورد نظر بودن لهجه آمریکایی

بر خلاف دیگر آزمون‌ها در قسمت اسپیکینگ یا گفتاری فقط لهجه American مدنظر است که فهمیدن آن برای اکثر افراد راحت‌تر از لهجه بریتیش خواهد بود.

کوتاه بودن زمان برگزاری و دریافت نتایج

زمان برگزاری این آزمون نسبت به آیلتس بسیار کوتاه‌تر است و فقط در سه ساعت به پایان می‌رسد. همچنین پس از اتمام آزمون می‌توانید نتایج آن را در چهار یا پنح روز بعد دریافت کنید. این موضوع بسیاری از افراد را ترغیب می‌کند تا برای سرعت بخشیدن به کارهای مهاجرت خود آزمون سلپیپ را انتخاب کنند.

کجا این آزمون مورد قبول است؟

مدرک آزمون سلپیپ توسط سازمان‌های حرفه‌ای، دانشگاه‌های مختلف و کالج‌ها در کانادا پذیرفته می‌شود. به طور کلی برای موارد زیر می‌توانید مدرک این آزمون را دریافت کنید:

 • وضعیت اقامت دائم
 • ویزای استارتاپ
 • برنامه‌های مهاجرت استانی
 • دریافت شهروندی (Citizenship)
 • جذب نیروی کار ماهر فدرال
 • اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

سازمان‌های حرفه‌ای:

 • انجمن حسابداران کسب و کارهای حرفه‌ای در کانادا
 • کمیسیون صدور گواهینامه کارآموزی و تجارت ساسکاچوان
 • شورای املاک و مستغلات آلبرتا
 • شورای املاک و مستغلات بریتیش کلمبیا

کالج‌ها، دانشگاه‌ها و برنامه‌های حرفه‌ای:

 • کالج اشتون
 • کالج bow valley
 • دانشکده مدیریت آسندا
 • مدرسه علوم و هنر کانادا
 • کالج ماکامی
 • دانشگاه دالاهو
 • کالج اسپرت شاو

ارزش CELPIP بیشتر است یا آیلتس برای کشور کانادا؟

آزمون‌های انگلیسی مختلفی در کانادا معتبر هستند که آیلتس و سلپیپ از محبوب‌ترین آن‌ها به شمار می‌آیند. از نظر سختی هر دوی آن‌ها شبیه به یکدیگر هستند و هیچکدام برتری نسبت به یکدیگر ندارند. در آزمون سلپیپ بیشتر انگلیسی کانادایی موردنظر است. این در حالی است که انگلیسی آمریکایی نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرد. همچنین نسبت به آزمون آیلتس دارای بخش‌های نوشتاری و گفتاری طولانی‌تری خواهد بود.

در نتیجه، بخش نوشتاری کوتاه‌تری داشته و اگر در این بخش با مشکل مواجه هستید مزایای بیشتری برای شما خواهد داشت. جالب است بدانید بخش نوشتاری برای برخی افراد بومی نیز مشکل است و نیاز به تمرین زیادی برای تسلط به آن خواهد بود. کانادا هر دو آزمون را به یک اندازه قبول دارد، اما ممکن است برخی دانشگاه‌ها اعتبار و ارزش بیشتری برای آیلتس قائل شوند. این امر بدین دلیل است که آیلتس یک آزمون برای مهارت بین المللی انگلیسی است در حالی که سلپیپ زبان انگلیسی کانادایی را مورد سنجش قرار می‌دهد. خوشبختانه زبان فرانسه هم در کشور کانادا مورد قبول است و می‌توانید بدون هیچ محدودیتی نسبت به دریافت مدرک آن اقدام کنید.

نتایج آزمون

پس از این که آزمون را به پایان رساندید نتایج آن را می‌توانید در سه تا هشت روز کاری دریافت کنید. ابتدا نتایج آزمایشی در اختیار شما قرار می‌گیرد و سپس اگر هیچ اعتراضی نداشته باشید تا پایان 13 روز کاری نتایج کلی به شما ارسال می‌شود. نکته قابل توجه این است که دیگر نیازی ندارید که نتایج و نمرات آن را با CLB که معیار سنجش سطح زبان در کانادا است مطابقت دهید. در آزمون آیلتس این گونه نیست و پس از دریافت نتایج شما نیاز دارید نمرات آن را با این معیار مطابقت دهید.

نحوه استرداد هزینه

بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا می‌توان هزینه آزمون سلپیپ را مسترد کرد یا خیر؟ خوشبختانه امکان این کار وجود دارد. با این حال این موضوع به مرکز و تاریخ برگزاری آزمون بستگی دارد. برای این کار باید با مرکزی که در آن ثبت نام کرده‌اید تماس گرفته و درخواست خود را مطرح کنید. این کار فقط تا یک هفته قبل از برگزاری آزمون امکان پذیر است و دیرتر از آن نمی‌توانید هزینه آزمون را برگردانید.

مدارک مورد نیاز

برای ثبت نام و شرکت در این آزمون به مدارک مختلفی نیاز دارید که عبارتند از:

 • پاسپورت
 • کارت شناسایی
 • تاییدیه رزرو آزمون

موسسه زبان ملل، برگزار کننده کلاس‌های آمادگی آزمون سلپیپ

شرکت در آزمون سلپیپ هم مانند آزمون‌های دیگر به مهارت زیادی نیاز دارد. با استفاده از مدرک زبان انگلیسی سلپیپ می‌توانید کارهای مهاجرتی خود در کانادا را انجام دهید. همچنین این مدرک توسط بسیاری از کارفرمایان و مراکز دیگر مورد پذیرش قرار می‌گیرد. برای شرکت در آن می‌توانید از طریق سایت خود آزمون نسبت به ثبت نام اقدام کرده و نزدیک‌ترین مرکز را انتخاب کنید. برای آمادگی در این آزمون علاوه بر منابعی که به آن‌ها اشاره کردیم. نیاز است که در کلاس‌های آموزشی نیز شرکت کنید. برای شرکت در کلاس‌های انگلیسی و فرانسه می‌توانید فرم ثبت نامی که در اختیارتان قرار می‌گیرد را تکمیل کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را نیز بپسندید