Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser

مهم‌ترین آزمون‌ های زبان انگلیسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

در کدام آزمون‌ زبان انگلیسی شرکت کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟ این یکی از سوالاتی است که ذهن زبان‌آموزان را همیشه درگیر خودش می‌کند. راه‌حل در پاسخ به این سوال است که کجا می‌خواهید بروید و مقصد و مقصودتان چیست. با توجه به اینکه چندین کشور انگلیسی زبان داریم و نیازهای متفاوت وجود دارد، آزمون‌های مختلفی طراحی شده است تا مهارت‌های متقاضیان را در زمینه‌های مختلف بسنجد.

در این مقاله چند آزمون‌ مهم زبان انگلیسی که برای ما در ایران کاربرد بیشتری دارد را آورده‌ایم.

آزمون IELTS

آزمون آیتلس یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که مخفف (International English Language Testing System) می‌باشد. این آزمون شناخته‌شده‌ترین آزمون زبان انگلیسی در دنیاست که سطح زبان‌آموزان را می‌سنجد. این آزمون طراحی شده است تا مهارت زبان افراد غیرانگلیسی زبان را که می‌خواهند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند و به تحصیل یا کار بپردازند را ارزیابی کند.

آزمون آیلتس ielts

آزمون آیلتس IELTS متقاضیان را در چهار مهارت اصلی می‌سنجد. شنیدار، خواندن و درک مطلب، نوشتن و مکالمه.

مهارت‌های آزمون آیلتس کدام هستند؟

مهارت شنیداری Listening

در این بخش آزمون‌دهنده به یک سری صوت که توسط افراد بومی ضبط شده‌اند گوش می‌کند و به تعدادی سوال پاسخ می‌دهد. این صوت ها شامل مکالمات ، جملات اخباری و مقالات علمی هستند که فرد آزمون‌دهنده می‌بایست توانایی خودش در فهم موضوع اصلی صوت نشان دهد و به جزئیات دقت داشته باشد.

مهارت خواندن Reading

در این بخش مهارت درک مطلب فرد مورد سنجش قرار خواهد گرفت. تعدادی متن شامل مقالات، اخبار و پاراگراف‌های از کتابهای مختلف در اختیار زبان‌آموز قرار می‌گیرد و او باید براساس اطلاعات داده‌شده به سوالات درخواستی پاسخ مناسب دهد. هر چه آزمون جلوتر می‌رود متن‌ها پیچیده‌تر و دشوارتر خواهند شد.

مهارت نوشتن Writing

فرد آزمون‌دهنده در این مرحله مهارت خودش در نوشتن متن مناسب و منظم در پاسخ به درخواست آزمون را می‌آزماید. در این بخش دو تسک وجود دارد: تسک اول از زبان‌آموز میخواهد تا اطلاعات موجود در تصویر داده‌شده را توصیف و خلاصه کند. اطلاعاتی مثل جدول، گراف و یا دیاگرام. در تسک دوم متفاوت است و فرد باید نظر خودش را درباره موضوعی که به وی اعلام می‌شود بیان دارد.

مهارت مکالمه Speaking

توانایی ارتباط در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این بخش متقاضی در مقابل یک فرد مورد تایید قرار می‌گیرد و مصاحبه را انجام می‌دهد. این قسمت از آزمون آیلتس به سه بخش تقسیم می‌شود. در بخش نخست متقاضی به سوالات با موضوعات آشنا پاسخ می‌دهد. بخش بعدی به فرد یک موضوع داده می‌شود و وی باید در مدت کوتاهی برای صحبت کردن درباره آن آماده شود. در قسمت سوم فرد متقاضی وارد یک بحث پیشرفته با آزمون‌گیرنده می‌شود تا به صورت عمیق درباره موضوع صحبت کنند.

نمرات آزمون آیتلس IELTS چگونه تعیین می‌شود؟

معیار سنجش این آزمون بر اساس ۹ نمره قرار گرفته‌است. هر نمره و سطح نشان‌دهنده توانایی خاصی در زبان انگلیسی است. این آزمون مورد تایید دانشگاه‌ها، کارفرماها و سازمان‌های مهاجرتی است. به همین دلیل اهمیت فراوانی برای شما دارد که به دنبال تحصیلات آکادمیک در کشورهای انگلیسی زبان هستید و فرصت‌های زیادی را در اختیار شما می‌گذارد.

  • نمره ۱ تا ۴: سطح مبتدی ،
  • نمره ۴ تا ۵٫۵: سطح متوسط ،
  • نمره ۵٫۵ تا 7: سطح پیشرفته و
  • نمره ۷ به بالا: سطح فوق پیشرفته.

هزینه

هزینه این آزمون چیزی در حدود ۲۲۵ دلار آمریکا است. این آزمون را در ایران توسط موسسات متعددی برگزاری می‌شود که سازمان ETS آنها را تایید کرده است.

آزمون TOFEL

آزمون تافل با تفاوت‌های جزئی مشابه آیلتس است. آیتلس از چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتاری و مکالمه تشکیل می‌شود در حالیکه تافل قسمت مکالمه را ندارد. در آزمون آیلتس نمره را به صورت کلی و جزئی ارائه می‌کنند در حالیکه در نتایج آزمون تافل نمره به شکل جداگانه اعلام نمی‌شود.

آزمون زبان انگلیسی tofel

نمرات آزمون تافل

در آیلتس آزمون تا نمره ۹ ارزیابی می‌شود اما در تافل امتیاز از ۰ تا ۱۰۰ است. این نمره‌ها به طور جداگانه اعلام می‌شود و میانگین نهایی نیز به عنوان نمره کلی آزمون استفاده می‌شود.

نحوه برگزاری آزمون تافل

در آیلتس مکالمه با یک آزمون‌گیرنده انسانی انجام می‌گیرد و بخش خواندن و شنیدار به صورت کاغذی و با قلم است. در آزمون تافل بخش‌ها به صورت کامپیوتری انجام می‌شوند و توسط کامپیوتر ارزیابی خواهند شد.

مرکز برگزاری آزمون تافل

کشورهای پذیرنده مدرک تافل

آزمون آیلتس در تمام کشورهای انگلیسی زبان مورد تأیید است در حالیکه آزمون تافل بیشتر در کشورهای آمریکا و کانادا قبول می‌شود.

آزمون زبان PTE

این آزمون توسط موسسه پیرسون Pearson از سال ۱۹۸۲ برگزار می‌شود که جزو معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است. آزمون PTE به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و افراد با مراجعه به مراکز مورد تایید می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

۲۰۰۰ مرکز آموزش آکادمیک در سراسر دنیا مدرک زبان انگلیسی PTE را تایید می‌کنند. مثل آزمون آیلتس این این آزمون ۴ بخش اصلی دارد و نمره آن از ۱۰ تا ۹۰ امتیازدهی می‌شود.

PTE چند نوع تقسیم می‌شود؟

این آزمون سه نوع است: Home, Academic, Core که آزمون PTE Home برای ایرانیان امکان‌پذیر نیست و باید از طریق آکادمیک اقدام کنند.

آزمون  Coreهم در سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد و اهداف آکادمیک ندارد و برای سنجش مهارت‌های روزمره و کاری است. نکته جالب این است که اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است که متقاضیان با این مدرک می‌توانند برای ویزای کار یا اقامت دائم اقدام کنند.

چه بخش‌هایی در آزمون PTE وجود دارد؟

Speaking و Writing حدود ۵۴ تا ۵۷ دقیقه

Reading حدود ۲۹ تا ۳۰ دقیقه

Listening حدود ۳۰ تا ۳۴ دقیقه

هزینه

نکته: این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و باید به یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنید. هزینه آزمون نیز با توجه به کشور متغیر است اما چیزی در حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.

GRE

این آزمون Graduate Record Examination معروف‌ترین آزمون زبان انگلیسی برای سنجش مهارت‌های تحلیلی است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری و یا ارشد باید این آزمون را پشت سر بگذارند.

آزمون GRE چند بخش دارد؟

تحلیل تکمیلی (Analytical Writing)

این بخش از آزمون شامل دو سوال نوشتاری است که شرکت‌کنندگان باید به آنها پاسخ دهند.

کمی (Quantitative)

این بخش از آزمون توانایی در حل مسائل ریاضی، آنالیز داده‌ها و مفاهیم ریاضی را ارزیابی می‌کند.

واژگان زبان انگلیسی (Verbal)

این بخش شامل سوالات متنوعی است که توانایی فهم مطلب، تحلیل و تفسیر متون را ارزیابی می‌کند.

زمان آزمون و نحوه نمره‌دادن چگونه است؟

این آزمون در مجموع حدود ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. نمره این آزمون در بخش تکمیلی از ۰ تا ۶ ارزیابی می‌شود و در بخش کمی و واژگان از ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره‌دهی صورت می‌گیرد.

هزینه

هزینه این آزمون در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار آمریکا است. این هزینه با توجه به کشور برگزارکننده آزمون متفاوت خواهد بود.

Doulingo

شاید بتوانیم بگوئیم بهترین اپلیکیشن یادگیری زبان‌ها دولینگو است. آموزش تعاملی و بازی‌گونه بهترین روش برای یادگیری است که به صورت تمرینات روزانه و به صورت بخش‌های کوچک در اختیار زبان‌آموز قرار می‌گیرد. مهارت‌های زبان انگلیسی شما در این اپلیکیشن به صورت قدم به قدم و اصولی پیشرفت می‌کند. این اپلیکیشن از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند و فایده چندانی برای فارسی‌زبانانی که میخواهند زبان انگلیسی را یاد بگیرند ندارد. اما آزمون زبان انگلیسی دولینگو چند سال اخیر یکی از معتبرترین آزمون‌ها تبدیل شده است که بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دنیا آن را به عنوان مدرک معتبر می‌پذیرند.

آزمون Doulingo

نحوه برگزاری آزمون دولینگو

مثل دیگر آزمون‌های استاندارد، آزمون زبان دولینگو هم ۴ بخش اصلی دارد و به صورت رایانه‌ای صورت می‌گیرد.

آزمون دولینگو چه مقدار زمان می‌برد؟

این آزمون ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

نحوه نمره‌دادن در آزمون زبان انگلیسی دولینگو

معیار این آزمون از ۱۰۰ نمره است و نمره هر بخش جداگانه اعلام می‌شود.

آزمون CELPIP

آزمون CELPIP مخفف"Canadian English Language Proficiency Index Program" است و یکی از معروف‌ترین آزمون‌های تشخیص زبان انگلیسی در کانادا است. این آزمون برای ارزیابی توانایی‌های زبان انگلیسی افرادی استفاده می‌شود که قصد مهاجرت به کانادا، تحصیل یا کار در آنجا را دارند.

بخش‌های آزمون CELPIP همانند آزمون آیلتس می‌باشد با این تفاوت که در بخش نوشتاری شرکت‌کنندگان دو تکلیف نوشتاری را انجام می‌دهند که شامل نوشتن یک ایمیل و یک مقاله‌ی توضیحی است.

مدت زمان کل آزمون CELPIP حدود سه ساعت و یا کمتر است.

نمرات آزمون CELPIP بر اساس مقیاسی از ۱ تا ۹ اعطا می‌شود، که هر بخش از آزمون (Listening، Reading، Writing، Speaking) نمره‌ی جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

آزمون CELPIP توسط دولت کانادا و بسیاری از سازمان‌ها و مؤسسات اجتماعی در کانادا به عنوان یکی از شرایط مورد قبول برای مهاجرت، تحصیل و کار مورد تایید می‌باشد.

هزینه

هزینه ثبت‌نام در آزمون CELPIP در حدود 200 تا 300 دلار کانادایی است، با توجه به مکان برگزاری آزمون و سیاست‌های مربوط به آن متغیر است.

آزمون و دوره مدرس CELTA

سلتا یک آزمون و دوره حرفه‌ای آموزش زبان برای اساتید است. این دوره توسط دانشگاه کمبریج ارائه می‌شود و یکی از مدارک معتبر در زمینه آموزش زبان انگلیسی است. افرادی که قصد دارند در زمینه آموزش زبان انگلیسی فعالیت داشته باشند سلتا CELTA یک مدرک معتبر برای داخل یا خارج از کشور نیاز دارند.

در دوره CELTA مباحث مختلفی شامل اصول آموزش زبان از جمله روش‌های تدریس، مهارت‌های مختلف زبانی، مدیریت کلاس، ارزیابی زبان‌آموزان و توسعه حرفه‌ای معلمان است.

هزینه

هزینه و مدت زمان دوره آموزشی CELTA با توجه به مکان و مدت زمان برنامه متغیر است. این دوره ممکن است از یک تا چهار هفته طول بیانجامد و هزینه‌ای بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار آمریکا خواهد داشت.

آزمون OPI

آزمون OPI معروف‌ترین و مورد تاییدترین آزمون برای ارزیابی توانایی مکالمه زبان انگلیسی است. افرادی که به دنبال ارتقا مهارت زبانی خود در مکالمه هستند این آزمون بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود.

ویژگی‌های آزمون

این آزمون به شکل یک مصاحبه تلفنی یا حضوری صورت می‌گیرد. توانایی‌های زبانی، دانش واژگانی، دانش گرامری و استفاده از زمان‌های مختلف (مثل گذشته، نقلی و آینده) بررسی می‌شود. مهارت متقاضی براساس سیستم استاندارد اروپایی ارزیابی می‌گردد. در حین مصاحبه فرد آزمون‌گیرنده به ویژگی‌های شخصیتی و تعامل متقاضی هم دقت می‌کند.

زمان آزمون

آزمون حدود ۲۰ الی ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد و وابسته به توان و مهارت‌های فرد، طولانی یا کوتاه‌تر می‌شود.

بسیاری از دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و شرکت‌ها آزمون OPI را به عنوان یکی از مدارک قابل قبول تأیید می‌کنند.

هزینه

هزینه این آزمون چیزی در حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ دلار آمریکا است. (وابسته به مکان و سازمان)

سخن پایانی

نکته مهم برای شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی در نظر گرفتن سطح زبان خودتان است. آزمون تعیین سطح به شما کمک می‌کند تا بدانید دانش زبان انگلیسی شما در چه حدی است. اگر تمایل به انجام تعیین سطح دارید از طریق فرم درخواست تعیین سطح اقدام کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن جلسه حضوری و یا آنلاین برای شما تنظیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را نیز بپسندید