Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser

آزمون دولینگو چیست؟ | منابع آزمون و جزییات

آیا تا به حال در آزمون دولینگو شرکت کرده‌اید؟ آزمون‌های مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزان تسلط خود به زبان انگلیسی را بسنجید. در این میان، دولینگو آزمون جدیدی است که در سال‌های اخیر رواج یافته و توسط بسیاری از مراکز معتبر دنیا به عنوان یک آزمون معتبر شناخته شده است. آزمون دولینگو از مزایای زیادی برخوردار است که برای درک بیشتر از آن، تمامی موارد را شرح می‌دهیم.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون‌های زیادی برای دریافت مدرک انگلیسی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند. یکی از این آزمون‌ها که در سال‌های اخیر در میان زبان‌آموزان محبوب شده، آزمون دولینگو است. این آزمون مبتنی بر کامپیوتر بوده و مهارت داوطلبین برای مهاجرت یا تحصیل در کشورهای دیگر را می‌سنجد. در این آزمون شما می‌توانید مهارت‌های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را بسنجید. شرکت در آن محدود به زمان و مکان خاصی نیست و می‌توانید در هر نقطه‌ای از جهان در دولینگو ثبت‌نام کنید.

دلیل کامپیوتری بودن این آزمون این است که با تیک زدن هر پاسخ صحیح سطح آزمون بالا می‌رود و سوالات دشوارتر می‌شوند. اگر پاسخ شما اشتباه باشد، سوال بعدی ساده‌تر می­شود. نمره شما مشخص می‌کند که چقدر در آزمون موفق بوده اید. اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست، اما قصد دارید در یک دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنید، باید ثابت کنید که می‌توانید انگلیسی صحبت کرده و بنویسید. به همین خاطر، آزمون‌های مهارتی مانند دولینگو بهترین راه برای این کار خواهند بود.

هزینه آزمون دولینگو

هزینه شرکت در آزمون دولینگو

یکی از نکات مثبت آزمون دولینگو هزینه آن است که نسبت به آزمون‌های دیگر بسیار پایین‌تر است. آزمون دولینگو هزینه‌ای در حدود 59 دلار دارد که بعضا مالیات نیز به آن اضافه می‌شود. این در حالی است که سایر آزمون‌ها مانند تافل و آیلتس هزینه‌ای بیشتر از 200 دلار خواهند داشت. با موفقیت در این آزمون این امکان را خواهید داشت که مدرک خود را به صورت رایگان به بیش از 40 دانشگاه ارسال کنید. ممکن است برخی افراد در ایران نگران تفاوت هزینه‌های این آزمون باشند. خوشبختانه مانند بسیاری از آزمون‌های دیگر، هزینه دولینگو نیز در همه کشورها یکسان است و هیج تفاوتی ندارد.

اگر عجله دارید، می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر به مبلغ چهل دلار، مدرک دولینگو خود را در عرض دوازده ساعت دریافت کنید. با این که هزینه آزمون از طریق پی پال و کارت اعتباری قابل پرداخت هستند، اما مرجع برگزاری دولینگو امکانی را فراهم کرده است تا برخی دانشجویان بتوانند معافیت از هزینه‌ها را دریافت کنند. این معافیت‌ها توسط دانشگاه‌ها منتشر می‌شوند. پس باید همیشه وبسایت دانشگاه‌های موردنظر خود را چک کرده تا بتوانید شانس خود را امتحان کنید.

نحوه برگزاری آزمون دولینگو

آزمون زبان دولینگو دارای سه بخش است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

  • بخش اول یا Quick step: در این مرحله بیشتر قوانینی که در این آزمون حاکم هستند بررسی می‌شود که در حدود ده دقیقه طول می‌کشد. تمامی داوطلبین از نظر دوربین، میکروفون و وسایل غیرمجاز چک می‌شوند و باید از صفحه اول پاسپورت و صورت خودتان عکس انداخته و آن‌ها را در قسمت مربوطه آپلود کنید. به خاطر داشته باشید که اقدامات این بخش در نمره شما هیچ تاثیری ندارد.
  • بخش دوم یا Adaptive questions: به این بخش سوالات تطبیقی می‌گویند که قسمت اعظمی از آزمون را تشکیل می‌دهد. با پاسخ به این سوالات تلفظ واژگان، دایره لغات، نحوه نگارش و مهارت‌های گوش دادن و خواندن شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بخش بیست و پنج دقیقه به طول می‌انجامد.
  • بخش سوم یا video interview & writing sample: در این بخش باید تمام تلاش خود را به کار برده تا بتوانید مهارت‌هایتان را به اثبات برسانید. در قدم اول یک مصاحبه ویدیویی است. در این مصاحبه سی ثانیه فرصت دارید تا در مورد موضوع مشخص شده به مدت سه دقیقه صحبت کنید. پس از آن نوبت به قسمت نوشتاری می‌رسد. همانند قسمت قبلی یک موضوع در اختیار شما قرار گرفته تا بتوانید در مدت زمان پنج دقیقه در مورد آن مطلبی را ارائه کنید. شاید فکر کنید که این بخش به زمان زیادی نیاز دارد، اما فقط ده دقیقه برای آن در نظر گرفته شده است. در نهایت همراه با نمره مدرک این دو فایل هم به دانشگاه‌های موردنظر ارسال می‌شوند.

در حین انجام آزمون هرگز توجه خود را از مانیتور منحرف نکنید و اطمینان حاصل کنید هیچ عاملی برای حواس‌پرتی شما وجود ندارد.

منابع آزمون دولینگو

منابع آزمون دولینگو

از آن جایی که آزمون انگلیسی دولینگو از اعتبار خوبی برخوردار است، تمامی منابع آن نیز معتبر هستند. اگر در قسمت گرامر مشکل دارید، کتاب Grammar in Use می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. بسیاری از زبان‌آموزان در قسمت اسپیکینگ یا گفتاری دچار مشکل هستند و نمی‌توانند به خوبی جمله‌سازی کنند. به همین دلیل، کتاب اسپیکینگ معمارزاده می‌تواند منبع خوبی برای تقویت این مهارت باشد.

گوش دادن داستان همیشه به یادگیری زبان کمک می‌کند کتاب‌های Far From Madding Crowd  و Moonstone در این زمینه از بهترین‌ها به حساب می‌آیند. منابع دیگری نیز برای آمادگی در این آزمون وجود دارند که می‌توانید با کمی جست‌وجو بهترین آن‌ها را پیدا کنید. مجموعه کتاب‌های Oxford Word Skills از جمله این منابع هستند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید جملات و کلمه‌های کاربردی و پرمصرف را بیاموزید.

نمونه سوالات آزمون دولینگو Duolingo

سوالات در این آزمون متنوع هستند و مفاهیم زیادی را در بر می‌گیرند. این سوالات با عنوان‌های زیر در آزمون قابل مشاهده خواهند بود:

  • سوالات Read and Complete
  • سوالات Read and Select
  • سوالات Listen and Select
  • سوالات Listen and Type
  • سوالات Write about the photo
  • سوالات Speak about the photo

بسیاری از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها دارای نمونه سوالاتی برای آمادگی در آزمون زبان دولینگو هستند. با توجه به نقاط ضعفی که دارید می‌توانید بخش موردنظر خود را انتخاب کرده و نمونه سوالاتی از آن را بخوانید.

مزایای آزمون دولینگو

مزایای شرکت در آزمون دولینگو

آزمون دولینگو نسبت به آزمون‌های دیگر از مزایای زیادی برخوردار است که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

انعطاف پذیری

بر خلاف آزمون‌های دیگر که به صورت سنتی و حضوری برگزار می‌شوند، آزمون انگلیسی دولینگو را می‌توان در منزل نیز انجام داد. شما نیازی به رزرو زمانی مشخص برای حضور در مرکز آزمون ندارید و می‌توانید در فضایی آرام آزمون خود را آغاز کنید. تنها نکته‌ای که باید در این مورد رعایت کنید، زمان‌بندی آزمون است تا بتوانید همه بخش‌های آن را به موقع به پایان برسانید.

تک بخشی بودن

اکثر آزمون‌های زبان انگلیسی برای هر مهارت بخشی جداگانه تعبیه کرده‌اند که با پایان رساندن یک بخش می‌توانید به بخش دیگر بروید. این در حالی است که دولینگو فقط یک بخش دارد و تمامی مهارت‌ها به صورت ترکیبی با سوالات مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. همین امر است که آزمون دولینگو را خاص می‌کند، زیرا نمی‌دانید در ادامه چه چیزی در انتظار شما خواهد بود. علاوه بر این، محدودیت زمانی برای هر سوال به طور قابل توجهی کوتاه‌تر است و حدودا یک تا سه دقیقه برای هر کدام زمان دارید. حتی برای بخش نوشتاری که کمی بیشتر از سوالات دیگر طول می‌کشند، تنها پنج دقیقه زمان خواهید داشت. دلیل این زمان کوتاه برای ارائه جواب‌های مختصر و مفیدتر است.

مدت زمان کوتاه

آزمون دولینگو تقریبا کوتاه است و تنها یک ساعت طول می‌کشد. در مقابل، آزمون‌های دیگر معمولا سه تا چهار ساعت طول می‌کشند تا به پایان برسند. پس از به پایان رساندن آزمون می‌توانید نتایج آن را تا 48 ساعت آینده دریافت کنید. در نتیجه استرس زیادی نخواهید داشت.

سیستم امتیازدهی معقول

سیستم نمره‌دهی برای آزمون دولینگو بین 10 تا 160 است. اکثر دانشگاه نمره بین صد تا صد و بیست را قبول دارند که معادل نمره شش تا هفت در آیلتس است. بسیاری از شرکت‌کنندگان قسمت نوشتاری و گفتاری را چالش برانگیزتر از سایر قسمت‌ها می‌دانند. اگر در این بخش‌ها مشکل دارید، توصیه می‌شود که از سوالات آماده‌سازی استفاده کنید.

آزمون دولینگو کجا مورد قبول است؟

دولینگو روز به روز اعتبار بیشتری پیدا کرده و در کشورهای بیشتری شناخته می‌شود. هم اکنون بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه آن را برای اپلای قبول دارند. با وجود این، هر دانشگاه قوانین خاص خودش را برای پذیرش دارد و تقریبا هیچ دانشگاهی نمره پایین‌تر از هفتاد را نمی‌پذیرد. قبل از شرکت در آزمون دقت کنید که فقط در مقطع کارشناسی مورد پذیرش نباشد.

تطبیق نمره دولینگو با آیلتس و تافل

آیا می‌توان نمره دولینگو را به آیلتس یا تافل تبدیل کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله این امکان وجود دارد، اما باید دقت کنید که برای این کار باید در دولینگو امتیاز بسیار بالاتری دریافت کرده باشید. برخی از این تبدیل نمرات آزمون دولینگو به شکل زیر هستند:

مقایسه نمره آزمون دولینگو و تافل
مقایسه نمرات آزمون دولینگو و آیلتس

آمادگی در آزمون دولینگو با کلاس‌های آموزشی موسسسه زبان ملل

آزمون دولینگو اخیرا نسبت به آزمون‌های دیگر از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. زیرا سطح پایین‌تری دارد و می‌توان از آن نمره بیشتری دریافت کرد. با این که تمام فرآیند آن آنلاین است، اما با این حال باز هم باید در کلاس‌های آمادگی شرکت کنید. موسسه زبان ملل این امکان را برای شما فراهم آورده است. برای ثبت نام در کلاس‌ها می‌توانید با شماره تلفن درج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را نیز بپسندید