Your browser don't support script - Please enable this option or update your browser

بهترین منابع برای یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی امری لذت‌بخش است و همه افراد از این که بتوانند با جهان ارتباط بگیرند بسیار هیجان‌زده می­شوند. بیشتر افراد برای یادگیری این زبان به سراغ آموزشگاه‌های زبان می‌روند، اما برخی دیگر نیز یادگیری خودآموز را انتخاب می‌کنند. منابع یادگیری زبان انگلیسی آن قدر متنوع هستند که برخی افراد نمی‌دانند با استفاده از چه منبعی باید یادگیری را آغاز کنند. به همین دلیل، برای تسریع فرآیند یادگیری بهتر است بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی را بررسی کنیم. در ادامه جهت معرفی این منابع کامل و جذاب با ما همراه باشید.

یادگیری زبان انگلیسی چگونه انجام می‌شود؟

چگونه زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

زبان انگلیسی همانطور که می‌دانید یک زبان بین‌المللی محسوب می‌شود و همه افراد از کودکی در تلاش هستند تا آن را فرا بگیرند. این زبان در مقایسه با زبان‌های دیگر آسان‌تر است و علاوه بر کلاس‌های آموزشی، می‌توان آن را به صورت خودآموز نیز فرا گرفت. به همین خاطر، اگر قصد دارید که آن را همراه با دوره‌ها و کلاس‌ها به صورت خودآموز یاد بگیرید، به منابع مختلفی نیاز دارید.

زمانی که شما پس از شرکت در کلاس‌ها در منزل هم به یادگیری و تمرین می‌پردازید، میزان درک مطلب و یادگیری شما افزایش می‌یابد. در نتیجه، سریع‌تر به این زبان مسلط خواهید شد. در مقابل، افرادی هم هستند که فرصت کافی برای شرکت در کلاس‌ها ندارند و قصد دارند که سریع‌تر به این زبان مسلط شده و اهداف خود را عملی کنند. این افراد روش خودآموز را برای یادگیری انتخاب می‌کنند به همین دلیل، به منابع مختلف آموزش زبان انگلیسی نیاز دارند.

معرفی بهترین منابع برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی

همه زبان‌های دنیا منابعی برای یادگیری دارند، اما زبان انگلیسی به دلیل داشتن رسمیت در جهان، منابع فراوانی برای یادگیری دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید، اما منابعی که در ادامه معرفی می‌کنیم، بهترین و موثرترین هستند:

  • سری کتاب‌های خودآموز Speakout
  • دوره آموزشی انگلیسی برای مبتدیان یودمی Udemy
  • دوره English for career development
  • کتاب گرامر English grammar in use
  • دوره گرامر انگلیسی سطح متوسط آلیسون
  • پادکست Business English pod
  • کتاب‌های  سری تاپ ناچ

معرفی کامل این منابع به شرح زیر هستند:

سری کتاب‌های خودآموز Speakout

این سری از کتاب‌های Speakout دارای هشت جلد هستند و در بین کتاب‌های دیگر کیفیت بسیار بالایی دارند. تالیف این سری کتاب‌ها بر عهده bbc learning و انتشارات Longman است که از لهجه بریتیش در آن استفاده شده است. برای آموزش بیشتر از موضوعات روزمره در آن استفاده شده که میزان یادگیری را افزایش می‌دهد. با اتمام هشت جلد این کتاب تا حد زیادی روی مهارت‌های چهارگانه مسلط خواهید شد.

در هر جلد از این کتاب دوازده مبحث طراحی شده که در هر کدام موضوع خاصی مورد بررسی قرار گرفته است. در دل این موضوع تمامی گرامرها، لغات جدید و اصطلاحات کاربردی گنجانده شده‌اند. برای قسمت مهارت شنیداری یا Listening، از ویدیوهای آموزشی استفاده شده است که مهارت شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

دوره آموزشی انگلیسی برای مبتدیان یودمی

این دوره 77 ساعت است و در بین دوره‌های پرفروش یودمی قرار دارد. دوره فشرده برای کسانی که هیچ آشنایی به زبان انگلیسی ندارند مفید است و در حین مطالعه آن 1000 عبارت، کلمه و اصطلاح را می‌آموزید. زبان‌آموزان همچنین به حدی مسلط می‌شوند که می‌توانند بدون هیچ مشکلی به صورت روزانه صحبت و مکالمه کنند، در سطح متوسط بخوانند و زبان را به اندازه کافی برای دنبال کردن فیلم و تلویزیون درک کنند. این دوره حتی می‌تواند به عنوان آمادگی برای انواع آزمون‌های زبان انگلیسی از جمله تافل، IELTS و GMAT مناسب باشد.

تقریبا بیست هفته طول می‌کشد تا آن را به اتمام برسانید و هیچ گونه پیش‌نیازی هم ندارد. در پایان به شما گواهی پایان دوره نیز ارائه می‌شود که می‌توانید آن را به عنوان یک مدرک ارائه دهید. برای یادگیری کامل باید حداقل چهار ساعت در هفته را به آن اختصاص دهید.

دوره English for career development

کورسرا Coursera در میان تولیدکنندگان برتر آموزش آنلاین قرار دارد. برای ارائه این دوره 40 ساعته با دانشگاه پنسیلوانیا همکاری کرده است. این دوره رایگان توسط دفتر آموزش زبان انگلیسی اداره امور آموزشی و فرهنگی وزارت امور خارجه ایالات متحده تأمین مالی می‌شود. هیچ محدودیتی برای به پایان رساندن آن ندارید و هر زمان که تقاضا داشته باشید در دسترس است. مانند دوره قبلی هیچ پیشنیازی برای آن نیاز ندارید و اگر درخواست دسترسی نامحدود و گواهی پایان دوره دارید، باید 49 دلار پرداخت کنید. دروس آن از سطح بسیار ابتدایی شروع می‌شود و هر فردی می‌تواند خود را با مباحث آن وفق دهد.

کتاب گرامر English grammar in use

این کتاب کمی با کتاب‌های دیگر متفاوت است و در دو نسخه چاپ می‌شود. معمولا نسخه اول آن برای کسانی مناسب است که زبان انگلیسی را به صورت خودآموز فرا می‌گیرند. تمامی تمرینات به همراه پاسخ آن‌ها در کتاب موجود است. کلاس‌های آموزشی و آموزشگاه‌ها هم می‌توانند از نسخه دوم آن استفاده کنند که هیچ پاسخی برای تمرینات در آن وجود ندارد. به همین دلیل، برای معلمان زبان بسیار مناسب بوده و می‌توانند بدون هیچ زحمتی این تمرین‌ها را به زبان آموزان محول کنند.

دوره گرامر انگلیسی سطح متوسط آلیسون

این دوره که توسط آلیسون پیشنهاد می‌شود برای شروع به کمی پیش‌نیاز از زبان انگلیسی نیاز دارد. این دوره و برخی دوره‌های دیگر توسط Advanced learning حمایت می‌شوند. با مطالعه این دوره به راحتی متوجه تفاوت‌های ظریفی که در زبان انگلیسی وجود دارد خواهید شد. در برخی از مباحث یاد می‌گیرید که کلمه مناسب را پیدا کرده و از آن در یک جمله استفاده کنید.

دروس این کلاس به بررسی عبارات معین، صفت‌ها و قیدها، پیشوندها و پسوندها و توالی کلمات در یک جمله انگلیسی می‌پردازد. این دوره همچنین بر کلمات مقایسه‌ای تأکید می‌کند. برنامه درسی آن به هفت بخش تقسیم شده که به صورت متوالی بوده و به راحتی آن‌ها را فرا می‌گیرید. مانند دیگر دوره‌های موجود در سایت آلیسون شرکت در این دوره رایگان است، اما به 30 دلار برای صدور گواهینامه نیاز دارد.

پادکست Business English Pod

در این پادکست شما مفاهیمی را به زبان دنیای تجارت می‌آموزید که در هر موقعیتی مناسب شما خواهد بود. اپیزودهای این پادکست از ساختار ساده‌ای پیروی می‌کنند که برای چند دقیقه از یک موضوع مشخص صحبت خواهد شد. راوی در این پادکست کمی کندتر از سرعت افراد بومی صحبت می‌کند و بنابراین، به راحتی قابل درک است. آزمون‌ها و راهنمای واژگان همراه هر اپیزود پادکست وجود دارد.

همچنین گوش‌دادن به پادکست یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی است.

کتاب‌های تاپ‌ناچ

این سری از کتاب‌ها نیز از انتشارات لانگمن هستند و برای یادگیری عمومی انتخابی ایده‌آل به حساب می‌آیند. همه مهارت‌های Listening ،Writing ،Speaking و Reading را می‌توانید با این کتاب‌ها تقویت کنید. موضوعات این کتاب بسیار بروز هستند و می‌توانید تمام مهارت‌های درک مطلب و مکالمه خود را بهبود ببخشید.

این کتاب‌ها بیشتر روی واژگان و گرامر تمرکز می‌کنند و با استفاده از مفاهیم کاربردی یادگیری زبان انگلیسی را راحت‌تر می‌کنند. به همین دلیل، افرادی که اعتمادبه‌نفس کمی دارند از این کتاب می‌توانند استفاده کنند تا به راحتی مفاهیم را فرا بگیرند.

کانال‌های آموزشی یوتیوب، یکی از موثرترین راه‌های یادگیری زبان انگلیسی

بهترین کانال‌های یادگیری انگلیسی

در ابتدا، یوتیوب شبکه‌ای گسترده و فراگیر برای عموم بود. سپس ایده استفاده از این شبکه به عنوان پلتفرمی برای یادگیری و شروع فعالیت در زمینه آموزش زبان انگلیسی از طرف کاربران مطرح شد. یادگیری این زبان از طریق ویدیوهای آموزشی یوتیوب امروزه به اثبات رسیده است و افراد زیادی از این روش استفاده می‌کنند. امروزه آموزشگاه‌ها و افراد زیادی از این پلتفرم استفاده کرده و با ایجاد محتواهای جذاب بصری سعی در جذب مخاطب دارند. به همین دلیل، یوتیوب یکی از بهترین سایت‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی است.

از دلایل انتخاب یوتیوب در دسترس بودن هزاران ویدیو در زمینه‌های مختلف است که می‌توانید به صورت رایگان آن‌ها را مشاهده کنید. با مشاهده ویدیوهای مختلف تکنیک‌های یادگیری زبان انگلیسی را از طرف افراد مختلف می‌بینید و نحوه اجرا و تلفظ واژگان به شما در تقویت تلفظ صحیح کمک خواهد کرد. با صرف کمترین زمان ممکن، می‌توانید از طریق آموزش انگلیسی با یوتیوب اطلاعات بیشتری کسب کنید و مهارت زبان خود را بهبود ببخشید.

استفاده از این پلتفرم هیچ محدودیت سنی ندارد و همه افراد از کودکان تا بزرگسالان با توجه به سطحی که دارند می‌توانند یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنند.

بهترین کانال‌های یادگیری زبان انگلیسی در یوتیوب

از آن جایی که ممکن است یافتن کانال‌های یوتیوب برای برخی افراد سخت باشد، در ادامه برخی از کانال‌های برتر یوتیوب را برسی می‌کنیم:

کانال یوتیوب Real English

بهترین انتخاب برای افرادی که به تازگی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده‌اند، این کانال است. می‌توانید از ویدیوهای این کانال با زیرنویس دوگانه استفاده کنید تا به راحتی زبان انگلیسی را فرا بگیرید. همچنین با این ویژگی مکالمه و ترجمه شما تا حد زیادی تقویت می‌شود.

کانال BBC learn English

این کانال یکی از معتبرترین رسانه‌های جهان است و توسط رادیوی بریتانیا مدیریت می‌شود. موضوعات آموزشی، انیمیشن‌ها و مصاحبه‌ها برای تقویت زبان انگلیسی افراد از طریق آموزش با یوتیوب در این کانال منتشر می‌شود. از این کانال بیشتر برای تقویت و یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب برای کودکان استفاده می‌شود.

کانال “با آقای دانکن انگلیسی یاد بگیرید”

از محبوب‌ترین کانال‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی در یوتیوب می‌توان به کانال آقای دانکن اشاره کرد. نکات آموزشی که در این کانال بیان می‌شود، در جذب کاربران جدید به صورت موفق عمل کرده است. این کانال در سال 2006 شروع به کار کرد و امروزه مطالب آن به صورت اخبار، مقاله و اصطلاحات عامیانه منتشر می‌شود.

یادگیری زبان با Englishclass101.com

هدف از تشکیل این کانال یادگیری سریع زبان انگلیسی است. این کانال علاوه بر مباحث آموزشی، مخاطبان را با فرهنگ کشورهای انگلیس و آمریکا آشنا می‌کند.

معرفی نکاتی برای استفاده بهتر از منابع آموزش زبان انگلیسی

نکات برای یادگیری زبان انگلیسی

اگر ترجیح می‌دهید که از میان منابع یادگیری زبان انگلیسی کتاب‌ها را انتخاب کنید، برای مطالعه آن‌ها بهتر است که چند نکته را رعایت کنید:

  • اگر هدف شما از مطالعه زبان گسترش دایره لغات است، بهتر است بعد از هر بار یادگیری لغت جدید آن را یادداشت کنید تا بتوانید هر از گاهی آن‌ها را مرور کنید. این کار به تثبیت اطلاعات در ذهن شما کمک می‌کند.
  • کتاب‌هایی که مخصوص گرامر انگلیسی هستند معمولا همه مسائل را با توضیحات و مثال‌های فراوان می‌گویند. به همین دلیل، مرور آن‌ها در مواقع مهم کار دشواری است. برای داشتن این گرامرها می‌توانید خلاصه ای از آن‌ها تهیه کنید تا بتوانید سریعا به مرور بپردازید.
  • وقتی که هدف شما تقویت مکالمه است، باید با یک نفر تمرین کنید تا مهارت گفتاری خود را تقویت کنید. گاهی اوقات افراد مجبور هستند به تنهایی به مطالعه بپردازند. پس برای تقویت مکالمه می‌توانید اگر متن را با صدای بلند بخوانید مکالمات برای شما شبیه سازی می‌شوند.

کلام آخر

یادگیری زبان انگلیسی فرآیند لذت بخشی است که با  استفاده از آن می‌توانید به اهداف مختلفی دست پیدا کنید. برخی افراد از این زبان برای مهاجرت و برخی دیگر برای افزایش ارتباطات استفاده می‌کنند. پس به منابع مختلف یادگیری نیاز دارید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. یافتن بهترین منابع ممکن است در بین بسیاری از منابع سخت باشد.

نتیجه‌گیری منابع زبان انگلیسی

به همین دلیل، در این مطلب به بهترین آن‌ها اشاره کردیم و می‌توانید برحسب سطحی که دارید بهترین را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که در کنار این منابع در کلاس‌های آموزشی نیز شرکت کنید. موسسه زبان ملل از برترین آموزشگاه‌های زبان است که می‌توانید به صورت حضوری و آنلاین در کلاس‌ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را نیز بپسندید